Како је прозван највећи заштитник људских права на свету! (ВИДЕО/ФОТО)
ФЕРГУСОН: Пошто су Сједињене Државе постале надалеко познате по "дељењу лекција" о људским правима широм света, заиста не чуди да су неке земље једва дочекале да им узврате истом мером, сада када су покренули праву опсаду у Фергусон, након што су букнули масовни протести против полицијске бруталности. Кина, Иран, Русија и Египат, у америчком стилу критикују Вашингтон да у Фергусону гуши слободу говора и насилно се обрачунава са противницима владе.
Свет већ данима обилазе снимци из америчке државе Мисури, где до зуба наоружани полицајци Сент Луиса испаљују гумене метке и сузавац на ненаоружане црне демонстранте и хапсе новинаре који извештавају са лица места.
Власти америчке савезне државе Мисури проглашавају полицијски час у граду Фергусону након вишедневних нереда који су започели после убиства ненаоружаног црног тинејџера, Мајкла Брауна, током полицијске интервенције. Полицајци у Мисурију више изгледају као војници у Авганистану него као локални чувари реда и мира. Досад су ухапсили више десетина демонстраната и неколико новинара, кршећи тиме не само право на окупљање већ и слободу информисања. Према резултатима независне аутопсије, у Брауна је испаљено шест метака, од чега два у главу.
Ипак, међу очекиваним критичарима САД, нашли су се и неки не тако очекивани актери. У првом реду ту је организација Амнести Интернешенал, која је показала да, када је реч о САД, неће правити изузетак, па је тако поручила да: "Сједињене Државе не могу говорити другим земљама да поправе властите политике о раду полиције и мирном окупљању, ако не поправе сопствено питање људских права", објавила је ова ангенција на Твитеру.
Руски повереник за људска права, Констатин Долгов, је такође коментарисао ове немиле догађаје. "Док друге државе подстичу да поштују слободу говора и да не гуше антивладине протесте, САД код куће нису превише благе према онима који изражавају незадовољство због неједнакости идискриминације", преноси Москов Тајмс.
Портпарол иранског министарства спољних послова, Марзије Афкам, истакнула је да: "Потези полиције и судства показују јасна кршења људских права и права црнаца у САД. Говоримо о земљи која сваке године објављује бројне извештаје о кршењу људских права у независним земљама".
Кинеска државна новинска агенција Синхуа такође се осврнула на ситуацију око Фергусона: "Инцидент у Фергусону још једном показује како земља, која је годинама хтела да игра улогу светског судије и бранитеља када је реч о људским правима, има још доста простора за рад у тој области код куће".
Египат такође узвраћа Сједињеним Државама готово истом мером и истим тоном. У изјави Министарства спољних послова Египта се наводи: "Помно пратимо развој ситуације и ескалацију демонстрација у Фергусону, као и реакцију на те демонстрације. Позивамо на суздржаност". Многи пак истичу како је лицемерно да актуелне египатске власти критикују САД, нарочито након прошлогодишњег покоља проморсијевих демонстраната у Каиру. Но, ако се Сједињене Државе, упркос сопственом кршењу људских права у земљи и у свету, не либе да критикују друге, зашто би се устручавао Египат?
Оно што је у овој причи нарочито занимљиво, како закључује Адванс, јесте чињеница да су се у Каиру итекако кршила људска права прошле године, када је отворена ватра на демонстранте у протестном кампу који је подигнут након рушења Мохамеда Морсија с власти, из Сједињених Држава није било готово никакве реакције, јер су се бојали да превише не отуђе нову власт предвођену тадашњим војним лидером а данашњим председником, Абделом Фатахом ал-Сисијем.
По питању стања у Фергусону посебно је жестока изјава Високе поверенице УН за људска права, Нави Пилај, која је истакла како се у Сједињеним Државама "ствара апартхејд" који је некада постојао у Јужноафричкој Републици. "Осуђујем прекомерну употребу силе од стране полиције и позивам на поштовање права на демонтрације. Ове сцене су ми познате и лично сам размишљала о томе како постоје многи делови САД где се ствара апартхејд", истакла је Пилај.
Пилај је скоро 30 година радила као адвокат за активисте који су се борили против апартхејда. "Пошто и сама долазим из ере апартхејда у Јужној Африци, имам искуства о томе како расизам и расна дискриминација стварају сукобе и насиље", поручила је Пикај за Прес ТВ, и истакнула како су црнци у Сједињеним Државама међу најсиромашнијим и најизрабљиванијим грађанима, а велики број њих се налази у затворима.