KAKO SE VOLJA SA LISTIĆA "PRENESE" U PARLAMENT: Ovako se glasovi pretvaraju u mandate
Kako nam se približavaju izbori, sve više se pitamo da li zaista razumemo pravila "izborne igre".
Trenutno 250 mesta u parlamentu čeka nove poslanika. Srbija će 24. aprila izabrati ko će predstavljati narodnu volju do 2020. godine. No, da li građani razumeju kako se broj glasova "preslika" na odnos snaga u Narodnoj skupštini.
Postoji više metoda kojima se mandati u predstavničkim telima dodeljuju izbornim listama, shodno tome koliko su osvojile glasova u odnosu na ukupan broj. Jedna od najpoznatijih metoda, tzv. "sistem najvećeg količnik" koji je osmislio Viktor D'Hont, koristimo i u Srbiji.
POLITIČKA MAPA SRBIJE: Koliko imamo novih stranaka od prošlih izbora
Ko učestvuje u raspodeli?
Prvo je važno napomenuti, ono što je uglavnom poznato, da samo liste koje su osvojile 5 ili više odsto ukupnog broja glasova učestvuju u raspodeli poslaničkih mesta. Naravno, ovo se ne odnosi na stranke nacionalne manjine, koje učestvuju ma koliko glasova da osvoje.
Glasovima liste se dodaje, shodno procentu koje je osvojila, i deo od glasova stranaka koje nisu prešli cenzus, ali i deo nevažećih glasova (glasovi sa "belih listića"). Tako se rešava problem "prosutih glasova", tj. i oni na ovaj način "učestvuju" u izbornoj matematici.
UPUTSTVA ZA GLASANJE NA KIM: Biračka mesta odrediće RIK do 3. aprila
HOĆE LI PASTI DS U STAROM GRADU? "Nisu uradili ništa za građane, a funkcioneri sve bogatiji"
Osnovna formula
Za svaku listu vrši se ista formula: ukupan broj glasova koji je dobila podeli se brojevima od jedan do 250, koliko ima poslaničkih mesta. Svi dobijeni količnici razvrstavaju se po veličini, a u obzir se uzima 250 najvećih količnika.
Sad dolazimo do najvažnijeg: svaka izborna lista dobija onoliko mandata koliko se najvećih količnika koji joj pripadaju nalazi među 250 najvećih.
GDE NESTADE INTELEKTUALNA ELITA? Nećete verovati ko se sve nalazi na izbornoj listi DS-a!
Potvrda
Republička izborna komisija dodeljuje poslaničke mandate najkasnije u roku od 10 dana od dana objavljivanja ukupnih rezultata izbora, a verifikacija mandata narodnih poslanika vrši se na prvoj sednici Narodne skupštine, najkasnije 30 dana od dana proglašenja konačnih rezultata izbora. Kada se potvrde mandati 2/3 poslanika, zemlja ima novi parlament.