KAKO UŠTEDETI 250.000 EVRA GODIŠNJE: Grejanje na suncokretovu ljusku
Vojvodina ima ogromne potencijale u biomasi, ali ih gotovo uopšte ne koristi, zbog čega svake godine propadne oko tri miliona tona, kaže Milivoj Vrebalov.
"Vojvodina ima ogromne potencijale u biomasi iz žetvenih ostataka, ali ih gotovo i ne koristi. Najbolji primer za to je Termoelektrana-toplana u Sremskoj Mitrovici, koja je 2012. godine prešla sa skupog uvoznog gasa na domaću biomasu sa vojvođanskih polja", kaže potpredsednik Skupštine Vojvodine Milivoj Vrebalov.
Ušteda koju donosi razlika u cenama gasa i biomase, u njihovom slučaju suncokretove ljuske, jeste oko 250.000 evra godišnje, rekao je Vrebalov.
VLADA PODSTIČE PRIVATNIKE: Ko zaposli 2 radnika, država mu vraća 75%
On je na Svetskim danima održive energije u Austriji rekao da je, osim uštede u novcu, povećana i sigurnost proizvodnje toplote, jer ne zavisi od količina uvezenog energenta, već energent uzgajaju sami.
Prema njegovim rečima, ne moraju samo veliki konzumenti da prelaze na pelet, već je ideja da i individualni poljoprivredni proizvođači u svojim domaćinstvima mogu da pređu na jeftiniji oblik grejanja. Vrebalov je dodao da je cilj delegacije Skupštine Vojvodine da se na skupu u gradu Velsu u Austriji poveže sa mogućim kupcima gotovog agropeleta.
SRPKINJA OTKRIVA KAKO DA UŠTEDITE: Zarađujem 30.000 dinara, a ne odričem se ničega - EVO I KAKO!
"Cilj nam je da naš proizvod nađe svoj put na rastućem tržištu peleta u Evropi, jer kako smo ovde čuli, države Evropske unije troše više peleta nego što mogu da ga proizvedu", kazao je Vrebalov.
On je najavio da će 15. marta u Skupštini Vojvodine biti održana druga po redu Međunarodna konferencija o biomasi.