КАКО УШТЕДЕТИ 250.000 ЕВРА ГОДИШЊЕ: Грејање на сунцокретову љуску
Војводина има огромне потенцијале у биомаси, али их готово уопште не користи, због чега сваке године пропадне око три милиона тона, каже Миливој Вребалов.
"Војводина има огромне потенцијале у биомаси из жетвених остатака, али их готово и не користи. Најбољи пример за то је Термоелектрана-топлана у Сремској Митровици, која је 2012. године прешла са скупог увозног гаса на домаћу биомасу са војвођанских поља", каже потпредседник Скупштине Војводине Миливој Вребалов.
Уштеда коју доноси разлика у ценама гаса и биомасе, у њиховом случају сунцокретове љуске, јесте око 250.000 евра годишње, рекао је Вребалов.
ВЛАДА ПОДСТИЧЕ ПРИВАТНИКЕ: Ко запосли 2 радника, држава му враћа 75%
Он је на Светским данима одрживе енергије у Аустрији рекао да је, осим уштеде у новцу, повећана и сигурност производње топлоте, јер не зависи од количина увезеног енергента, већ енергент узгајају сами.
Према његовим речима, не морају само велики конзументи да прелазе на пелет, већ је идеја да и индивидуални пољопривредни произвођачи у својим домаћинствима могу да пређу на јефтинији облик грејања. Вребалов је додао да је циљ делегације Скупштине Војводине да се на скупу у граду Велсу у Аустрији повеже са могућим купцима готовог агропелета.
СРПКИЊА ОТКРИВА КАКО ДА УШТЕДИТЕ: Зарађујем 30.000 динара, а не одричем се ничега - ЕВО И КАКО!
"Циљ нам је да наш производ нађе свој пут на растућем тржишту пелета у Европи, јер како смо овде чули, државе Европске уније троше више пелета него што могу да га произведу", казао је Вребалов.
Он је најавио да ће 15. марта у Скупштини Војводине бити одржана друга по реду Међународна конференција о биомаси.