Данас је Међународни дан борбе против насиља према женама: Лоша статистика, али једна ЕУ земља даје наду
Данас је међународни дан борбе против насиља према женама.
Насиље према женама и девојчицама нема граница: то је најраширеније кршење женских људских права које има доживотне импликације на физичко и ментално здравље жена.
И данас, на Међународни дан борбе према женама, желимо да укажемо на поражавајуће статистике које бележи Србија, али и Европа – али и на добре примере земаља где је насиље према женама заступљено минимално, а све у циљу потпуног одстрањивања насиља према женама у нашем друштву.
"Зашто је обукла кратку сукњу?", "Изазовно се обукла и понашала, сама је крива", "Па кад се оволико шминка", "Свака прича има две стране" – само су неки од коментара на вестима о насиљу које је учињено према женама. И то се, нажалост, годинама не мења. Као и чињеница да је готово свака женска особа у Србији доживела неки облик насиља, сексуални или физички, а да то није никоме пријавила из страха. Најгори случајеви завршавају се окончаним животом – у највећем броју случајева жртва је жена, а насилник – мушкарац.
Овде би ваљало поменути званичну статстику о овој теми када је у питању наша земља.
Не смањује се број фемицида у Србији
Према последњим подацима, до октобра 2024. године у Србији је извршено најмање 15 фемицида. Говори се о убиствима која су јавности позната, а број оних незваничних је непознат.
У протеклих десет година, фемицид је однео више од 406 живота, а већина тих убистава је извршена у кући, стану или дворишту куће у којима су те жвене живе, док је скоро 28 одсто било на јавним местима, потврдио је министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог Томислав Жигманов.
Оно што је посебно поражавајуће је да се из године у годину, број фемициде не смањује.
- Убице тих жена су били њихови бивши или тренутни партнери или бивши или актуелни супружници. Убијене жене у Србији биле су најрањивије тамо где су требале да буду најсигурније - на њиховом кућном прагу", рекао је Томислав Жигманов на Међународној конференцији која се одржава у оквиру кампање "Стоп фемициду! 16 дана активизма - Свет без насиља".
Државна секретарка Министарства правде Бојана Шћепановић рекла је да су, према подацима Врховног јавног тужилаштва, од јуна 2017. године закључно са септембром 2024. године, на територији Србије групе за координацију и сарадњу размотриле укупно 359.719 пријављених случајева насиља у породици, а судови су продужили 137.562 хитне мере.
Извор: ЕУправо Зато