Danas je Međunarodni dan borbe protiv nasilja prema ženama: Loša statistika, ali jedna EU zemlja daje nadu
Danas je međunarodni dan borbe protiv nasilja prema ženama.
Nasilje prema ženama i devojčicama nema granica: to je najraširenije kršenje ženskih ljudskih prava koje ima doživotne implikacije na fizičko i mentalno zdravlje žena.
I danas, na Međunarodni dan borbe prema ženama, želimo da ukažemo na poražavajuće statistike koje beleži Srbija, ali i Evropa – ali i na dobre primere zemalja gde je nasilje prema ženama zastupljeno minimalno, a sve u cilju potpunog odstranjivanja nasilja prema ženama u našem društvu.
"Zašto je obukla kratku suknju?", "Izazovno se obukla i ponašala, sama je kriva", "Pa kad se ovoliko šminka", "Svaka priča ima dve strane" – samo su neki od komentara na vestima o nasilju koje je učinjeno prema ženama. I to se, nažalost, godinama ne menja. Kao i činjenica da je gotovo svaka ženska osoba u Srbiji doživela neki oblik nasilja, seksualni ili fizički, a da to nije nikome prijavila iz straha. Najgori slučajevi završavaju se okončanim životom – u najvećem broju slučajeva žrtva je žena, a nasilnik – muškarac.
Ovde bi valjalo pomenuti zvaničnu statstiku o ovoj temi kada je u pitanju naša zemlja.
Ne smanjuje se broj femicida u Srbiji
Prema poslednjim podacima, do oktobra 2024. godine u Srbiji je izvršeno najmanje 15 femicida. Govori se o ubistvima koja su javnosti poznata, a broj onih nezvaničnih je nepoznat.
U proteklih deset godina, femicid je odneo više od 406 života, a većina tih ubistava je izvršena u kući, stanu ili dvorištu kuće u kojima su te žvene žive, dok je skoro 28 odsto bilo na javnim mestima, potvrdio je ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov.
Ono što je posebno poražavajuće je da se iz godine u godinu, broj femicide ne smanjuje.
- Ubice tih žena su bili njihovi bivši ili trenutni partneri ili bivši ili aktuelni supružnici. Ubijene žene u Srbiji bile su najranjivije tamo gde su trebale da budu najsigurnije - na njihovom kućnom pragu", rekao je Tomislav Žigmanov na Međunarodnoj konferenciji koja se održava u okviru kampanje "Stop femicidu! 16 dana aktivizma - Svet bez nasilja".
Državna sekretarka Ministarstva pravde Bojana Šćepanović rekla je da su, prema podacima Vrhovnog javnog tužilaštva, od juna 2017. godine zaključno sa septembrom 2024. godine, na teritoriji Srbije grupe za koordinaciju i saradnju razmotrile ukupno 359.719 prijavljenih slučajeva nasilja u porodici, a sudovi su produžili 137.562 hitne mere.
Izvor: EUpravo Zato