KAO U JELJCINOVO DOBA: Rublja pada kao pre 16 godina
Pad cene nafte i sankcije dovele su rusku ekonomiju u jednu od najtežih godina od kako je Putin ušao u vrh vlasti.
Ovakva slika je, kako se navodi u analizi brokerske kuće Prudens Kepital, rezultat pogoršanja poslovne aktivnosti, čime se usporavanje ruske ekonomije dodatno produbljuje i sputava napore centralne banke Rusije da podupre nacionalnu valutu.
Nacionalna banka Rusije je saopštila da je prodala 700 miliona dolara 1. decembra, što je prva njena intervencija od prelaska na režim plivajućeg kursa rublje pre mesec dana, dok je samo u oktobru na intervencije potrošila 30 milijardi dolara.
To je izazvalo pad deviznih rezervi, koji je premašio cifru od 90 milijardi dolara, dok je prinos na 10-godišnje državne obveznice dostigao 10,9 odsto, najviši nivo u poslednjih pet godina.
Prema poslednjim podacima, poslovna aktivnost beleži kontinuirani pad još od maja 2009. godine. Dodatnu opasnost za rusku ekonomiju predstavlja i pad cene nafte na svetskim berzama za 39 procenata od juna 2014. godine.
To je dodatno ugrozilo ruski budžet, koji se najvećim delom puni od prihoda od naftne i gasne industrije.
Kada su u pitanju najveći svetski proizvođači u 2015. godini, najpovoljniji efekat na njihov uravnotežen budžet može se postignuti cenom nafte iznad 100 dolara po barelu.
Rusija, po procenama, svoju finansijsku situaciju može poboljšati isključivo cenom nafte od 107 dolara u 2015. godini. Prema poslednjim podacima sa svetskih berzi cena sirove nafte iznosi 67,65 dolara po barelu.