Karikatura koja je ZATVORILA AMBASADU i uzrokovala PALJENJE ZASTAVA! (FOTO)
Cenzura umetnosti i sarkazma.
Karikatura (termin potiče od italijanske reči „caricare“ - pretvoriti, preterati) označava zaoštreno poentirani prikaz društvenih ili političkih a ponekad i privatnih ili opšte ljudskih tema uglavnom sredstvima grafike.
Često je karikaturi pridodat i tekstualni sadržaj, kako bi dodatno naglasio crtež.
Karikatura najčešće sadrži komentar na aktuelnu društvenu temu, kao i sarkazam i humor.
Karikatura je nastala u baroku ali se razvila tek u 19. veku u opšti oblik izražavanja koji je poznat i kao umetnički medijum.
Međutim, satirična ilustracija sveta, naročito kada se radi o politici, neretko bude cenzurisana i oblik slikovnog, humorističkog i slobodnog govora bude oštro osuđen i zabranjen.
Upravo jedna od tih burnih reakcija je bila oko Jilands - Postenovih karikatura Muhameda.
Karikature Muhameda su 12 crteža objavljenih u danskim novinama "Jilands-Posten", 30. septembra 2005. godine, preuzete kasnije u norveškom časopisu "Magazinet", nemačkom "Di Veltu" i francuskom "Frans soar".
OSLIKAVA VLADIMIRA PUTINA NA SVOJIM GRUDIMA: Slike su nestvarne, a CILJ još NESTVARNIJI (FOTO/VIDEO)
Međutim, ono što je bacilo svetlo na sporne crteže jeste što se na jednom sugeriše da Muhamed skriva bombu ispod turbana.
#CharlieHebdo : in support of Charlie Hebdo's spirirt and against islamist fanatism, I tweet Muhammad's caricature pic.twitter.com/aXXKEwBLfK— Swordy (@FuyutsukiSama) January 7, 2015
Haos koji je potom usledio, koji se pretvorio u međunarodni incident, verovatno niko nije očekivao. Jedanaest islamskih zemalja je zahtevalo hitne mere danse vlade protiv inkriminisanih novina.
KOLIKO STE PERVERZNI: Njegovi crteži će vas naterati dva puta da pogledate? (VIDEO)
Libijska i Saudijska vlada su povukle ambasadore iz Danske, a Libija je zatvorila ambasadu u Kopenhagenu. Međunarodna organizacija islamskih zemalja traži uvođenje sankcija protiv Danske, a širom Bliskog istoka se pale danske zastave.
Paljenje danske zastave. pic.twitter.com/lg54IBCAYw— Mila Faca (@MilaFaca99) June 30, 2016
Vlasnik francuskog "Frans soar" je otpustio glavnog urednika zbog objavljivanja karikatura, a Jiland Posten je napisao dva otvorena pisma Muslimanima, u kojima je objašnjavao da mu namera nije bila da uvredi nikoga i da se izvinjava zbog nastalih neprijatnosti.
Zbog čega je nastao incident ovolikih razmera?
Prvo, same ilustracije Muhameda su po sebi u islamu zabranjene. Islam ne dozvoljava svojim vernicima da, na bilo koji način oslikavaju lik Muhameda, iz straha od mogućeg ikonopoklonstva obožavanja ikona koje mogu voditi do obožavanja proroka umesto jedinog boga, Alaha.
MOGAO JE DA KUPI VILU: Kad vidite koliko je novca dao za Hitlerove čarape, pašćete u nesvest! (FOTO)
Mada mnogi Muslimani veruju da je bilo kakvo grafičko prikazivanje religijskih figura neprimereno, Kuran, islamska sveta knjiga, nigde direktno ne zabranjuje grafičko oslikavanje. Čak većina modernih Muslimana smatra da su portreti, fotografije, filmovi i ilustracije koje prikazuju religijske figure potpuno dozvoljene.
Uvredljive satirične slike ili fotografije su već drugi slučaj, kako su protumačene ove karikature. Pokazivanje nepoštovanja prema Muhamedu i islamu se smatra huljenjem. Prema Bi-Bi-Si-ju BBC elemenat koji povezuje terorizam i Muhameda je ono što muslimani smatraju veoma uvredljivim.
Satirična karikatura Muhameda. pic.twitter.com/6fvw8mbWJV— Mila Faca (@MilaFaca99) June 30, 2016
Veliki broj Muslimana je bio gnevan zbog ovih karikatura i organizovan je veliki broj javnih protesta, iako su autori ovih ilustracija javno rekli da ne vide Muhameda kao teroristu.
Međutim, nisu im poverovali, a Arapi i Muslimani su javno rekli i da na Zapadu postoje dvostruki standardi. Naime, vređanje islama i muslimana spada pod slobodu govora, dok se smatra potpuno nedoličnim govoriti o rasizmu i semitimizmu. Ovo je i napisao kolumnista Mohamed al-Šaibani u dnevnim kuvajtskim novinama Al-Kabas.
FANTASTIČNO: Pogledajte šta se dogodi kada pilot sipa vodu u avionu, dok leti NAOPAČKE! (VIDEO)
Umetnost se, otkako postoji, kako za slobodno izražavanje individualnosti, takođe koristila i za oslikavanje ličnog mišljenja i kritika ka trenutnom društvenom i političkom uređenju. I dok se, recimo u renesansi, sloboda govora maestralno sakrivala u raznovrsnim portretima i pejzažima, sloboda govora u današnje vreme ima zapravo mnogo više slobode.
Izgleda kao obična PUSTINJA, ali ono što se nalazi pod zemljom OSTAVIĆE VAS BEZ DAHA! (FOTO)
Međutim, sarkazam i predrasude kada su u pitanju crkva, religija i vera brzo naiđu na osudu, pa čak i međunarodni incident, čak iako je u pitanju par poteza olovkom. Papir trpi sve, ljudska tolerancija nikad.