Карикатура која је ЗАТВОРИЛА АМБАСАДУ и узроковала ПАЉЕЊЕ ЗАСТАВА! (ФОТО)
Цензура уметности и сарказма.
Карикатура (термин потиче од италијанске речи „царицаре“ - претворити, претерати) означава заоштрено поентирани приказ друштвених или политичких а понекад и приватних или опште људских тема углавном средствима графике.
Често је карикатури придодат и текстуални садржај, како би додатно нагласио цртеж.
Карикатура најчешће садржи коментар на актуелну друштвену тему, као и сарказам и хумор.
Карикатура је настала у бароку али се развила тек у 19. веку у општи облик изражавања који је познат и као уметнички медијум.
Међутим, сатирична илустрација света, нарочито када се ради о политици, неретко буде цензурисана и облик сликовног, хумористичког и слободног говора буде оштро осуђен и забрањен.
Управо једна од тих бурних реакција је била око Јиландс - Постенових карикатура Мухамеда.
Карикатуре Мухамеда су 12 цртежа објављених у данским новинама "Јиландс-Постен", 30. септембра 2005. године, преузете касније у норвешком часопису "Магазинет", немачком "Ди Велту" и француском "Франс соар".
ОСЛИКАВА ВЛАДИМИРА ПУТИНА НА СВОЈИМ ГРУДИМА: Слике су нестварне, а ЦИЉ још НЕСТВАРНИЈИ (ФОТО/ВИДЕО)
Међутим, оно што је бацило светло на спорне цртеже јесте што се на једном сугерише да Мухамед скрива бомбу испод турбана.
#CharlieHebdo : ин support оф Charlie Hebdo's спирирт анд агаинст исламист фанатисм, И tweet Muhammad's царицатуре pic.twitter.com/aXXKEwBLfK— Swordy (@FuyutsukiSama) January 7, 2015
Хаос који је потом уследио, који се претворио у међународни инцидент, вероватно нико није очекивао. Једанаест исламских земаља је захтевало хитне мере дансе владе против инкриминисаних новина.
КОЛИКО СТЕ ПЕРВЕРЗНИ: Његови цртежи ће вас натерати два пута да погледате? (ВИДЕО)
Либијска и Саудијска влада су повукле амбасадоре из Данске, а Либија је затворила амбасаду у Копенхагену. Међународна организација исламских земаља тражи увођење санкција против Данске, а широм Блиског истока се пале данске заставе.
Паљење данске заставе. pic.twitter.com/lg54IBCAYw— Мила Фаца (@MilaFaca99) Јуне 30, 2016
Власник француског "Франс соар" је отпустио главног уредника због објављивања карикатура, а Јиланд Постен је написао два отворена писма Муслиманима, у којима је објашњавао да му намера није била да увреди никога и да се извињава због насталих непријатности.
Због чега је настао инцидент оволиких размера?
Прво, саме илустрације Мухамеда су по себи у исламу забрањене. Ислам не дозвољава својим верницима да, на било који начин осликавају лик Мухамеда, из страха од могућег иконопоклонства обожавања икона које могу водити до обожавања пророка уместо јединог бога, Алаха.
МОГАО ЈЕ ДА КУПИ ВИЛУ: Кад видите колико је новца дао за Хитлерове чарапе, пашћете у несвест! (ФОТО)
Мада многи Муслимани верују да је било какво графичко приказивање религијских фигура непримерено, Куран, исламска света књига, нигде директно не забрањује графичко осликавање. Чак већина модерних Муслимана сматра да су портрети, фотографије, филмови и илустрације које приказују религијске фигуре потпуно дозвољене.
Увредљиве сатиричне слике или фотографије су већ други случај, како су протумачене ове карикатуре. Показивање непоштовања према Мухамеду и исламу се сматра хуљењем. Према Би-Би-Си-ју BBC елеменат који повезује тероризам и Мухамеда је оно што муслимани сматрају веома увредљивим.
Сатирична карикатура Мухамеда. pic.twitter.com/6fvw8mbWJV— Мила Фаца (@MilaFaca99) Јуне 30, 2016
Велики број Муслимана је био гневан због ових карикатура и организован је велики број јавних протеста, иако су аутори ових илустрација јавно рекли да не виде Мухамеда као терористу.
Међутим, нису им поверовали, а Арапи и Муслимани су јавно рекли и да на Западу постоје двоструки стандарди. Наиме, вређање ислама и муслимана спада под слободу говора, док се сматра потпуно недоличним говорити о расизму и семитимизму. Ово је и написао колумниста Мохамед ал-Шаибани у дневним кувајтским новинама Ал-Кабас.
ФАНТАСТИЧНО: Погледајте шта се догоди када пилот сипа воду у авиону, док лети НАОПАЧКЕ! (ВИДЕО)
Уметност се, откако постоји, како за слободно изражавање индивидуалности, такође користила и за осликавање личног мишљења и критика ка тренутном друштвеном и политичком уређењу. И док се, рецимо у ренесанси, слобода говора маестрално сакривала у разноврсним портретима и пејзажима, слобода говора у данашње време има заправо много више слободе.
Изгледа као обична ПУСТИЊА, али оно што се налази под земљом ОСТАВИЋЕ ВАС БЕЗ ДАХА! (ФОТО)
Међутим, сарказам и предрасуде када су у питању црква, религија и вера брзо наиђу на осуду, па чак и међународни инцидент, чак иако је у питању пар потеза оловком. Папир трпи све, људска толеранција никад.