KERI APELUJE: Diplomatijom rešiti spor u Južnokineskom moru (VIDEO)
Američki državni sekretar Džon Keri izjavio je u ponedeljak da SAD apeluju na Kinu i njene azijsko-pacifičke susede da pronađu diplomatsko rešenje teritorijalnih sporova u Južnom kineskom moru.
- Tragamo za mirnim rešenjem spora u Južnokineskom moru. Ne ističemo nikakve zahteve u tom slučaju, niti smo zauzeli stav povodom bilo kakvih aspiracija onih koji iznose takve zahteve. Jedini stav koji smo zauzeli je da ne treba ovo da rešimo unilateralnom akcijom već u skladu sa vladavinom prava, putem diplomatije i pregovora - rekao je Keri.
NAJTEŽE PROZIVKE DO SADA: SAD i Kina razmenile optužbe o spornim ostrvima u Južnokineskom moru
On je, na otvaranju osmog godišnjeg američkog kineskog strateškog i ekonomskog dijaloga u Pekingu, apelovao na sve zemlje da "pronađu diplomatsko rešenje, koje se zasniva na međunarodnim standardima i vladavini prava".
Video: John Kerry shuns #SouthChinaSea question by Chinese journalist during brief visit to Mongoliahttps://t.co/vUA05IX1Zg— China Xinhua News (@XHNews) June 7, 2016
Kerijevi komentari su se odnosili na zabrinutost koja raste u regionu zbog kineske gradnje vojnih instalacija na nenaseljenim ostrvima i grebenima u Južnokineskom moru, od kojih na mnoga polažu pravo i Tajvan, Vijetnam, Filipini, Brunej i Indonezija.
Kroz Južnokinesko more se godišnje preveze roba u vrednosti od 5 hiljada milijardi dolara, a kako se veruje, to područje sadrži i znatne podmorske rezerve nafte i gasa.
Gnevan zbog američkih osmatračkih letova u vazdušnom prostoru iznad tog regiona, Peking razmatra uspostavljanje identifikacione zone vazdušne odbrane nad delovima Južnokineskog mora, što bi značilo da svi avioni koji preleću to područje treba prethodno da se registruju kod kineskih vlasti.
NATO PAKT JE ILUZIJA! SAD napuštaju Alijansu i za to su krivi Evropljani
Keri je takođe istakao "nove ključne momente u saradnji" između Pekinga i Vašingtona o nekim pitanjima, poput klimatskih promena, globalnih vanrednih zdravstvenih situacija i ograničenja širenja nuklearnog naoružanja, uključujući nedavno jačanje sankcija protiv Severne Koreje zbog njenog programa razvoja nuklearnog oružja.
Kineski predsednik Si Ðinping je u izlaganju na otvaranju dijaloga rekao da je od ključne važnosti za dve zemlje da reše razlike u stavovima "na pragmatičan i konstruktivan način".