Kineski advokat i borac za ljudska prava ponovo na slobodi
PEKING - Kineski advokat i borac za ljudska prava, koga su komunističke vlasti tajno stavile iza rešetaka i, prema njegovim tvrdnjama, sprovodile torturu nad njim zbog čega su se suočile sa oštrim međunarodnim kritikama, danas je oslobođen posle trogodišnje zatvorske kazne, rekao je njegov blizak rođak.
Ne zna se, međutim, da li će Gao Džišeng (50) po izlasku iz zatvora biti podvrgnut nekom obliku kućnog pritvora, a njegova supruga Geng He, koja je otputovala u SAD, izrazila je bojazan da bi on mogao da se suoči sa daljim ograničenjima.
Gao Džišengu, koji je pred sudom zastupao neke od najugroženijih kategorija u Kini uključujući hrišćane i rudare, vlasti su uskratile komunikaciju sa spoljnim svetom od 2009. godine.
"On je izašao iz zatvora, ali se nije vratio svojoj kući, već se nalazi u domu svog tasta u Urumćiju", rekao je njegov neimenovani rođak i dodao da je Gao dobrog zdravstvenog stanja.
More than 151,000 signed petition for #GaoZhishang's release! https://t.co/ZuG8htplaz #FreeGao #China pic.twitter.com/eeCCv3YZo2
— Gao Zhisheng (@GaoZhisheng) July 28, 2014
Gao je osuđen zbog "podrivanja državne vlasti" 2006. i osuđen na odloženu kaznu od tri godine zatvora, a odmah nakon izricanja presude je stavljen u kućni pritvor i tokom pet godina je bio na uslovnoj slobodi.
Godine 2009, kineske bezbednosne vlasti su ga stavile u pritvor i držale ga izopštenog tokom više od godinu dana, a njegova porodica nije znala gde je on i šta se sa njim dešava.
Po povratku kući na mesec dana u martu 2010, on je ponovo nestao, a državni mediji su 2011. javili da je ponovo u zatvoru gde će izdržavati trogodišnju kaznu nakon što je sud u Pekingu zaključio da je prekršio uslovnu slobodu.
Sudsku odluku su kritikovale UN, SAD i EU, koje su više puta pozivale na Gaovo oslobađanje, a reagovale su i grupe za zaštitu ljudskih prava kao što je "Amnesti internešenel" (Amnesty International). Vladajuća kineska Komunistička partija drži čvrstu kontrolu nad sudovima, a vlasti često pritvaraju pravnike i advokate koji nemaju "dlake na jeziku", navodi francuska agencija.