Кинески адвокат и борац за људска права поново на слободи
ПЕКИНГ - Кинески адвокат и борац за људска права, кога су комунистичке власти тајно ставиле иза решетака и, према његовим тврдњама, спроводиле тортуру над њим због чега су се суочиле са оштрим међународним критикама, данас је ослобођен после трогодишње затворске казне, рекао је његов близак рођак.
Не зна се, међутим, да ли ће Гао Џишенг (50) по изласку из затвора бити подвргнут неком облику кућног притвора, а његова супруга Генг Хе, која је отпутовала у САД, изразила је бојазан да би он могао да се суочи са даљим ограничењима.
Гао Џишенгу, који је пред судом заступао неке од најугроженијих категорија у Кини укључујући хришћане и рударе, власти су ускратиле комуникацију са спољним светом од 2009. године.
"Он је изашао из затвора, али се није вратио својој кући, већ се налази у дому свог таста у Урумћију", рекао је његов неименовани рођак и додао да је Гао доброг здравственог стања.
Море than 151,000 сигнед петитион фор #GaoZhishang's релеасе! https://t.co/ZuG8htplaz #FreeGao #China pic.twitter.com/eeCCv3YZo2
— Гао Зхисхенг (@GaoZhisheng) July 28, 2014
Гао је осуђен због "подривања државне власти" 2006. и осуђен на одложену казну од три године затвора, а одмах након изрицања пресуде је стављен у кућни притвор и током пет година је био на условној слободи.
Године 2009, кинеске безбедносне власти су га ставиле у притвор и држале га изопштеног током више од годину дана, а његова породица није знала где је он и шта се са њим дешава.
По повратку кући на месец дана у марту 2010, он је поново нестао, а државни медији су 2011. јавили да је поново у затвору где ће издржавати трогодишњу казну након што је суд у Пекингу закључио да је прекршио условну слободу.
Судску одлуку су критиковале УН, САД и ЕУ, које су више пута позивале на Гаово ослобађање, а реаговале су и групе за заштиту људских права као што је "Амнести интернешенел" (Amnesty Интернатионал). Владајућа кинеска Комунистичка партија држи чврсту контролу над судовима, а власти често притварају правнике и адвокате који немају "длаке на језику", наводи француска агенција.