Kinezi i dalje duguju milione evra za porez
BEOGRAD - Najveće izbegavanje plaćanja poreza u trgovini tekstilom, igračkama i obućom iz Kine.
Kineske radnje godišnje oštete budžet Srbije za 215 miliona evra jer većina ne plaća porez, procennjuju u Komori malih i srednjih preduzeća i preduzetnika.
Takođe, država je na gubitku i prilikom samog uvoza kineske robe zbog lažnog fakturisanja, objašnjavaju domaći ekonomski stručnjaci i privrednici. Oni naglašavaju da bi nulta tolerancija na neplaćanje poreza koju sprovode Poreska uprava i Ministarstvo Finansija morala da važi i za kineske trgovce.
Prema rečima predsednika Upravnog odbora Komore malih i srednjih preduzeća Saše Ristića, piše "Informer, najveća šteta po budžet Srbije zbog izbegavanja plaćanja poreza je iu trgovini tekstilom, obućom i igračkama iz Kine.
"Podaci kojima raspolažemo pokazuju da se u veleprodaji godišnje utaji oko 115 miliona evra, a u maloprodaji još 100 miliona evra. Dakle, kineske radnje godišnje oštete budžet Srbije za 215 miliona evra", objašnjava Ristić.
Predsednik ove komore Milan Knežević dodaje da je obim uvoza kineske robe barem pet puta veći od prikazanog.
"Ako država Kinezima nastavi da toleriše neoplaćanje poreza, ubrzo će sahraniti domaću tekstilnu industriju. Kada roba na carini u Srbiju uđe na crno, onda se na crno i iznajmljuju lokali, zapošljavaju radnici, a izbegava se i plaćanje poreza i obaveza prema državi", naglašava Knežević.
Prema njegovim rečima ako država na to ne reaguje, onda su gubici za budžet neminovni, a isto tako zbog nemara države dolazi do uništavanja domaće privrede jer je na delu nelojalna konkurencvija.
Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Milojko Arsić saglasan je da bi država trebala da uvede potpunu poresku disciplinu i da na taj način zavede red među vlasnike kinestih radnji.
"Poreska pravila bi morala da važe za sve, ni manje ni više, pa tako i za kineske prodavnice. Najviše poreza država gubi pri uvozu jer se vrednost robe koja ulazi u Srbiju prikazuje nižom nego što zaista jeste, a onda se plaćaju i manji porezi i manje carine", naglašava Arsić.