Kirbi: Snaja me 1999. pitala "Majkl, hoćete li stvarno da nas bombardujete?"
Majkl Kirbi, ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Beogradu, govorio je o odnosu Srbije i Rusije, priznanju Kosova, kako vidi vladu premijera Vučića i s kim se najčešće sastaje u Srbiji, ali i o snaji Srpkinji.
Kirbi je otkrio porodične detalje, govoreći i o svojoj snaji, bratovoj ženi, koja je bila Srpkinja.
"Ona je rođena Beograđanka, roditelji su joj Srbi. Upoznala je mog brata u Bostonu, venčali su se i bili u braku skoro 20 godina. Preko nje sam prvi put upoznao srpsku kuhinju, a moj brat, otkad se razveo, smršao je 10 kilograma", rekao je američki ambasador u intervjuu za list Kurir.
On je otkrio da ga je snajka 1999. pitala: "Majkl, hoćete li stvarno da nas bombardujete".
"Nemoguće je biti s ovih prostora, a da vas nije briga šta se dešava. To su bila turbulentna vremena, za nju teška jer joj je porodica bila u Srbiji. Davala mi je novi uvid u situaciju", kazao je Kirbi koji je dodao da je u to vreme bio angažovan u Poljskoj i Danskoj.
"U Dansku je dolazilo mnogo izbeglica sa ovih prostora i pomogao sam tamošnjoj vladi da napravimo program za izbeglice", naglasio je on.
Govoreći o aktuelnim dešavanjima, i o tome da li će Srbija morati da bira između Rusije i EU, Kirbi je naglasio da je "biranje prejaka reč" i podsetio da su sve parlamentarne stranke odlučile da Srbija treba da ide u pravcu EU.
"To je strateška odluka o budućnosti Srbije. Unutar EU svaka zemlja ima različite odnose s nama, Kinom, Rusijom... Bugarska i Mađarska imaju toplije donose sa Rusijom, Poljska hladnije. To je kontekst koji i vas čeka", rekao je ambasador SAD.
O polemici koju je pokrenuo predsednik Srbije Tomislav Nikolić da se od Srbije traži priznanje Kosova ako želi da uđe u EU, dok zapadne diplomate to demantuju, na pitanje ko tu laže, Kirbi je rekao da ne bi upotrebio reč "lagati".
"Mi nismo članica EU, ali sećam se kad je ledi Ešton i sekretarka Hilari Klinton vodila razgovore s predsednikom Nikolićem i tadašnjim premijerom Dačićem, tada se govorilo o normalizaciji odnosa, a ne o priznanju Kosova. Mnogi kažu da je priznanje neophodno, uključujući i premijera Ramu, Editu Tahiri... Ali koji su to uslovi, to određuje EU. Unutar EU ima zemalja koje nisu priznale Kosovo, tako da su različiti ljudi govorili različite stvari, ali koliko razumem, zvanična politika EU je normalizacija odnosa. Što ne znači da neki u EU neće u budućnosti dobiti drugačije ideje.
On je negirao priče da Amerika pokušava da sruši Vučićevu vladu.
"Ne vidim zašto bismo uzdrmavali Vučićevu vladu. On ima vrlo solidnu većinu u parlamentu, očigledno je najpopularniji član svoje stranke, na poslednjim izborima je dobio više nego bilo ko drugi... Mislim da Vučić dobro radi, a okolnosti su zaista teške. Pokušavamo da pomognemo Srbiji da napreduje. Sarađujemo s ovom vladom, sarađivali smo i sa Dačićevom, i sa prethodnim vladama. Međutim, ne pokušavamo da menjamo vašu vladu, to je na srpskim biračima. To je demokratija", naglasio je Kirbi u intervjuu za Kurir.
Ambasador je rekao i da bi voleo da američki predsednik Barak Obama poseti Srbiju, ali da ne zna da li će se to dogoditi u skorije vreme.
"Srbija nama jeste veoma važna, od devedesetih godina vam pomažemo", konstatovao je Kirbi.
O tome s kim se najviše viđa u srpskoj politici, Kirbi je pored Vučića i Dačića u prvom redu spomenuo ministre energetike u ovoj i prethodnoj vladi.
"Često u diplomatskim krugovima govore o "dva Majkla" - to smo Majkl Devenport i ja. Igramo zajedno tenis. Prilično se dobro slažem sa Vučićem i nekoliko puta smo izlazili zajedno, i to sa suprugama. Slažem se i sa Dačićem, on je bio i gost na večeri kod moje sestre u San Francisku. Imam pristojan odnos i s drugim ministrima i predsednikom Nikolićem. Viđam se s raznim ljudima, razgovaram često sa Aleksandrom Antićem, sa Zoranom Mihajlović, putovao sam u Ameriku sa ministrom Tasovcem", otkrio je Kirbi.
Pročitajte i:
♦ Vučić: Zbog štrajka advokata 208 dana nije suđeno Miškoviću
♦ TOP 10 izjava u 2014: Ovo mi je omiljena optužnica