Кирби: Снаја ме 1999. питала "Мајкл, хоћете ли стварно да нас бомбардујете?"
Мајкл Кирби, амбасадор Сједињених Америчких Држава у Београду, говорио је о односу Србије и Русије, признању Косова, како види владу премијера Вучића и с ким се најчешће састаје у Србији, али и о снаји Српкињи.
Кирби је открио породичне детаље, говорећи и о својој снаји, братовој жени, која је била Српкиња.
"Она је рођена Београђанка, родитељи су јој Срби. Упознала је мог брата у Бостону, венчали су се и били у браку скоро 20 година. Преко ње сам први пут упознао српску кухињу, а мој брат, откад се развео, смршао је 10 килограма", рекао је амерички амбасадор у интервјуу за лист Курир.
Он је открио да га је снајка 1999. питала: "Мајкл, хоћете ли стварно да нас бомбардујете".
"Немогуће је бити с ових простора, а да вас није брига шта се дешава. То су била турбулентна времена, за њу тешка јер јој је породица била у Србији. Давала ми је нови увид у ситуацију", казао је Кирби који је додао да је у то време био ангажован у Пољској и Данској.
"У Данску је долазило много избеглица са ових простора и помогао сам тамошњој влади да направимо програм за избеглице", нагласио је он.
Говорећи о актуелним дешавањима, и о томе да ли ће Србија морати да бира између Русије и ЕУ, Кирби је нагласио да је "бирање прејака реч" и подсетио да су све парламентарне странке одлучиле да Србија треба да иде у правцу ЕУ.
"То је стратешка одлука о будућности Србије. Унутар ЕУ свака земља има различите односе с нама, Кином, Русијом... Бугарска и Мађарска имају топлије доносе са Русијом, Пољска хладније. То је контекст који и вас чека", рекао је амбасадор САД.
О полемици коју је покренуо председник Србије Томислав Николић да се од Србије тражи признање Косова ако жели да уђе у ЕУ, док западне дипломате то демантују, на питање ко ту лаже, Кирби је рекао да не би употребио реч "лагати".
"Ми нисмо чланица ЕУ, али сећам се кад је леди Ештон и секретарка Хилари Клинтон водила разговоре с председником Николићем и тадашњим премијером Дачићем, тада се говорило о нормализацији односа, а не о признању Косова. Многи кажу да је признање неопходно, укључујући и премијера Раму, Едиту Тахири... Али који су то услови, то одређује ЕУ. Унутар ЕУ има земаља које нису признале Косово, тако да су различити људи говорили различите ствари, али колико разумем, званична политика ЕУ је нормализација односа. Што не значи да неки у ЕУ неће у будућности добити другачије идеје.
Он је негирао приче да Америка покушава да сруши Вучићеву владу.
"Не видим зашто бисмо уздрмавали Вучићеву владу. Он има врло солидну већину у парламенту, очигледно је најпопуларнији члан своје странке, на последњим изборима је добио више него било ко други... Мислим да Вучић добро ради, а околности су заиста тешке. Покушавамо да помогнемо Србији да напредује. Сарађујемо с овом владом, сарађивали смо и са Дачићевом, и са претходним владама. Међутим, не покушавамо да мењамо вашу владу, то је на српским бирачима. То је демократија", нагласио је Кирби у интервјуу за Курир.
Амбасадор је рекао и да би волео да амерички председник Барак Обама посети Србију, али да не зна да ли ће се то догодити у скорије време.
"Србија нама јесте веома важна, од деведесетих година вам помажемо", констатовао је Кирби.
О томе с ким се највише виђа у српској политици, Кирби је поред Вучића и Дачића у првом реду споменуо министре енергетике у овој и претходној влади.
"Често у дипломатским круговима говоре о "два Мајкла" - то смо Мајкл Девенпорт и ја. Играмо заједно тенис. Прилично се добро слажем са Вучићем и неколико пута смо излазили заједно, и то са супругама. Слажем се и са Дачићем, он је био и гост на вечери код моје сестре у Сан Франциску. Имам пристојан однос и с другим министрима и председником Николићем. Виђам се с разним људима, разговарам често са Александром Антићем, са Зораном Михајловић, путовао сам у Америку са министром Тасовцем", открио је Кирби.
Прочитајте и:
♦ Вучић: Због штрајка адвоката 208 дана није суђено Мишковићу
♦ ТОП 10 изјава у 2014: Ово ми је омиљена оптужница