KITAROVIĆ: "Svaka država ima pravo sa štiti svoje granice onako kako odluči"
Hrvatska predsednica Kolinda Grabar Kitarović poručila je iz Zagreba, komentarišući novonastalu situaciju sa Slovenijom oko izbeglica i njihovu odluku da pošalje vojsku na granicu, da svaka država ima pravo da granice štiti onako kako odluči.
Uverena je da to ne treba posmatrati kao akt protiv Hrvatske, već da je reč o sprovođenju šengenskih pravila i zaštiti slovenačke teritorije i nada se da će se dijalog između Hrvatske i Slovenije zadržati.
"Ne smemo dopustiti da ni na koji način to utiče niti na političke, bilateralne odnose i prijateljstvo između Hrvatske i Slovenije, niti na privrednu razmenu. Jednostavno, moramo nastaviti da razgovaramo i dalje jer problem migracije je složen problem s kojim se suočavamo svi jednako. Ne možemo ga rešavati pojedinačno, već na evropskom i svetskom nivou", smatra Grabar Kitarović.
Prihvaćene izmene zakona
Slovenački parlament je rano jutros prihvatio izmene zakona o odbrani koje vojsci daju dodatna ovlašćenja u zaštiti državne granice.
Cerar: EU će pomoći Sloveniji da zaštiti granice
Premijer Miro Cerar objasnio je da izmene zakona zapravo znače prilagođavanje mera na granici situaciji u slučaju veće navale migranata, jer je vojska i do sada uspešno sarađivala s policijom nudeći logističku podršku.
Slovenija je, kako je sinoć potvrdio, dobila i obećanje Evropske unije da će joj za zaštitu njene šengenske granice odobriti pomoć u opremi za policiju, policijske kadrove, ali i finansijsku podršku. Predsednik slovenačke vlade tvrdi i da se Hrvatska ne pridržava operativnih dogovora o broju izbeglica koje šalje u Sloveniju, dok saradnju s Austrijom u tom pogledu vidi kao veoma dobru.
Izmene zakona donete su na predlog vlade koja se zbog novog talasa izbeglica preko Hrvatske susrela s optužbama opozicione desnice da ne kontroliše dovoljno efikasno državnu granicu koja je i granica šengenskog područja, kao i da se sistem kontrole priliva migranata koji u zemlju ulaze stihijski raspao.
Slovenačka vojska ima oko 7.000 pripadnika i uz granicu s Hrvatskom, zakonom koji bi već danas trebalo da stupi na snagu, dobija ovlašćenja da u saradnji s policijom može osobama da izdaje upozorenja i uputstva, privremeno ograniči njihovo kretanje i zajedno s policijom uspostavlja kontrolu u smirivanju mase ljudi, koristeći prisilna sredstva.
Dodatna policijska ovlašćenja koje se daju vojsci na 670 kilometara dugoj granici s Hrvatskom važiće za sada najviše tri meseca, s mogućnošću produženja.