КИТАРОВИЋ: "Свака држава има право са штити своје границе онако како одлучи"
Хрватска председница Колинда Грабар Китаровић поручила је из Загреба, коментаришући новонасталу ситуацију са Словенијом око избеглица и њихову одлуку да пошаље војску на границу, да свака држава има право да границе штити онако како одлучи.
Уверена је да то не треба посматрати као акт против Хрватске, већ да је реч о спровођењу шенгенских правила и заштити словеначке територије и нада се да ће се дијалог између Хрватске и Словеније задржати.
"Не смемо допустити да ни на који начин то утиче нити на политичке, билатералне односе и пријатељство између Хрватске и Словеније, нити на привредну размену. Једноставно, морамо наставити да разговарамо и даље јер проблем миграције је сложен проблем с којим се суочавамо сви једнако. Не можемо га решавати појединачно, већ на европском и светском нивоу", сматра Грабар Китаровић.
Прихваћене измене закона
Словеначки парламент је рано јутрос прихватио измене закона о одбрани које војсци дају додатна овлашћења у заштити државне границе.
Церар: ЕУ ће помоћи Словенији да заштити границе
Премијер Миро Церар објаснио је да измене закона заправо значе прилагођавање мера на граници ситуацији у случају веће навале миграната, јер је војска и до сада успешно сарађивала с полицијом нудећи логистичку подршку.
Словенија је, како је синоћ потврдио, добила и обећање Европске уније да ће јој за заштиту њене шенгенске границе одобрити помоћ у опреми за полицију, полицијске кадрове, али и финансијску подршку. Председник словеначке владе тврди и да се Хрватска не придржава оперативних договора о броју избеглица које шаље у Словенију, док сарадњу с Аустријом у том погледу види као веома добру.
Измене закона донете су на предлог владе која се због новог таласа избеглица преко Хрватске сусрела с оптужбама опозиционе деснице да не контролише довољно ефикасно државну границу која је и граница шенгенског подручја, као и да се систем контроле прилива миграната који у земљу улазе стихијски распао.
Словеначка војска има око 7.000 припадника и уз границу с Хрватском, законом који би већ данас требало да ступи на снагу, добија овлашћења да у сарадњи с полицијом може особама да издаје упозорења и упутства, привремено ограничи њихово кретање и заједно с полицијом успоставља контролу у смиривању масе људи, користећи присилна средства.
Додатна полицијска овлашћења које се дају војсци на 670 километара дугој граници с Хрватском важиће за сада највише три месеца, с могућношћу продужења.