Kleopatra (69-30 pre naše ere)
O ženama su ispisani milioni stihova i napisane najlepše pesme, naslikane najlepše slike, izvajani najlepsi kipovi, pisani romani, snimani filmovi. Jer žena je fenomen i motiv, čije telo i dug od postojanja do danas uzbuđuju i podstiču maštu. Žena koje je veće čudo od svih svetskih čuda.
„Egipat je dar Nila, a Nil naš život, poklon je bogova“, tako glasi stara egipatsk aizreka, koja Evropljane neminovno navodi na pomisao koliko je to bila srećna okolnost što je pre pet hiljada godina u uskoj dolini Nila nastala jedna veličanstvena kultura, bez koje Evropa nikada ne bi postala ono što jeste. Iz ove civilizacije je, kao jedan od najlepših izadanaka, izrasla i jedna žena – Kleopatra.
Ova prelepa kraljica vladala je Egiptom, zajedno sa svojim bratom Ptolomejem XII, za koga je bila udata već u svojoj sedamnaestoj godini. Njen mlađi brat koji je želeo da bude neprikosnoveni vladar, svrgnuo je sestru s prestola i to je, maltene, dovelo do velikog građanskog rata u Egiptu. Morali su da se umešaju Rimljani koji su,u to vreme, bili „gopodari sveta“, da izglade spor i tako zaštite i svoje interese.
Julije Cezar, neprikosnoveni rimski imperator, dolazi u Aleksandriju da lično razreši sukob. Tada prvi put susreće Kleopatru i rađa se ljubav na prvi pogled, koja će ostati u istoriji sveta upamćena kao jedna od najslavnijih ljubavnih priča. Kroz nju se na najlepši mogući način manifestuje Kleopatrina inteligencija i lepota. Upoznali su se tako što je sluga pred imperatorom odmotao tepih iz kojeg se pojavila mlada kraljica. Cezar je bio očaran njenom lepotom.
Tako je počela ljubavna idila koja je trajala sve do Cezarovog ubistva u Rimu od strane republikanaca. Iz ove veze rodio se sin Cezarion. Podrazumeva se da su u vreme njihove veze i državni poslovi Rima i Egipta bili razvijeni.
Posle Cezarove smrti, posle dolaska u Aleksandriju, u nju se zaljubio novi rimski imperator Antonije. Koji je vladao istočnim delovima rimske države. Pošto je pridobila i Antonija, sa kojim je imala strasnu ljubavnu vezu i rodila mu sina, uspela je da za svoje sinove obezbedi upravu nad Egiptom.
U doba kada su bili zajedno, Kleopatra i Antonije su živeli veoma rasipnički. Kako sve ima svoj kraj, tako je i Antonije jednog dana morao da prekine sladak život u Aleksandriji. Konfikti sa Oktavijanom su se sve više zaoštravali oko premoći u vladanju Rimskim carstvom. Došlo je do bitke kod Akcijuma koju je dobio Oktavijan.
Antonije je pobegao sa poprišta bitke i sklonio se u Aleksandriju. Kada su Oktavijanove trupe prodrle u predgrađa ovog prelepog grada, Antonije je potpuno slomljen i izgubljen naneo sebi nožem više smrtonosnih rana. Kada je čuo da je Kleopatra još živa, poslednja želja mu je bila da umre na rukama voljene žene. Ona mu je i ispunjena. Gotovo luda od bola Kleopatra se do krvi noktima grebala po licu i grudima. Jednom slugi poručila je da donese zmiju u korpi sa smokvama, koju je pustila na svoje grudi. Od ujeda zmije umrla je jednaod najlsavnijih kraljica sveta.