Kličko se ne kandiduje za predsednika
KIJEV - Lider stranke UDAR, jedan od vođa ukrajinske opozicije i nekadašnji bokserski šampion Vitalij Kličko, danas je objavio da se povlači iz izborne trke za predsednika države, podržavajući kandidaturu biznismena Pjotra Porošenka iz stranke Otadžbina.
Kličko je izjavio da je jedina šansa da demokratske snage odnesu pobedu na predsedničkim izborima ta da nominuju samo jednog kandidata. Kličko je najavio svoju kandidaturu za gradonačelnika Kijeva nazivajući to "uravnoteženim rešenjem".
Inače kongresi četiri najveće ukrajinske stranke - Batkivščine, UDAR-a, Svobode i Partije regona - će danas biti održani u Kijevu kako bi imenovali svoje kandidate za prevremene predsedničke izbore, planirane za 25. maj.
Za doskora vodeću Partiju regiona (PR), koja doživljava najteže trenutke u svojoj istoriji, izbori će biti test obnavljanja poverenja glasača, prenosi Itar-Tas.
Viktor Janukovič je juče zatražio od svojih partijskih kolega da ga oslobode zvanja počasnog predsednka stranke i napustio je njene redove, dok je predsednik PR-a Nikolaj Azarov van zemlje.
Samokandidovanje četiri predstavnika PR-a - Sergeja Tigipka, Mihaila Dobkina, Jurija Boika i Olega Careva - ukazuje na nejedinstvo u ovoj stranci, procenuju analitičari. Prema nekim glasinama, iz redova PR-a će se kandidovati i Aleksander Jefremov.
Procenuje se da Tigipko među navedenim kandidatima uživa najveću podršku glasača. Uostalom, on je na izborima 2010, tada kao lider stranke Jaka Ukrajina, bio na trećem mestu po broju osvojenih glasova - iza Viktora Janukoviča i Julije Timošenko. Potom je tokom dve godine bio premijer Ukrajine.
U stranci Batkivščina, Julija Timošenko, koja je, tek što je izašla iz zatvora, odlučila da se kandiduje na predsedničkim izborima, predstavlja kamen spoticanja.
Po tvrdnjama njenih stranačkih kolega, Timošenkova nema punu kontrolu nad Batkivščinom i uprkos statusu lidera stranke često je ostavljena po strani pri donošenju odluka.
Uz to, regionalne ogranke ove stranke vode ljudi koji ništa ne duguju Timošenkovoj i ne veruju da bi ona mogla da pobedi na predsedničkim izborima. Njene kolege iz stranke, koje su pokušale da je ubede da se ne kandiduje, ističu kako je "gluva za jezik argumenata".
Spiker ukrajinskog parlamenta Aleksander Turčinov i vrsasilac dužnosti premijera Arsenij Jacenjuk, koji su stranačke kolege Timošenkove, se više uzdaju u člana parlamenta i biznismena Pjotra Porošenka, koji je po nekim anketama kandidat broj jedan za predsednika. On bi, kako se procenjuje, u prvom krugu mogao da dobje 25 odsto glasova Ukrajinaca, dok bi Timošenkova dobila ispod 10 odsto glasova.
U istočnom delu Ukrajine Porošenko uspeva da pridobije mnoge bivše Janukovičeve glasače, dok je na zapadu zemlje, prema anketama, gotovo pet puta popularniji od Timošenkove.
Stranka Svoboda će bez sumnje za predsedničkog kandidata predložiti Olega Tjagniboka, koji je od 2004. godine na njenom čelu.
Ova stranka pre svega računa na glasove nacionalistički nastrojenih građana zapadne i centralne Ukrajine. Svoboda se zalaže za obustavljanje svakog učešća u Zajednici nezavisnih država (ZND), za specijalan status te zemlje u odnosima s NATO, kao i da NATO da jasne garancije da će Ukrajina biti primljena u njegove redove pa čak i da odredi datum za prijem.
Osim toga, Svoboda se zalaže za političku i ekonomsku saradnju sa "prirodnim saveznicima" - baltičkim i crnomorskim zemljama, kao i za bilateralne sporazume sa Britanijom i SAD.
Među najavljenim predsedničkim kandidatima su i bivši zamenik ukrajinskog državnog tužioca Renat Kuzmin, lider ukrajinske komunističke partije Pjotr Simonenko, predsednik Sveukrajinskoj jevrejskog kongresa Vadim Rabinovič, lider desničarske Radikalne partije Dmitrij Jaroš, doktor Olga Bogomolecova i nezavisni član parlamenta Oleg Ljaško.
Rok za prijavu kandidata ističe 4. aprila.