PUPS UHVAĆEN U ZLOUPOTREBI: Uzimali pare od udruženja penzionera!
Partija ujedinjenih penzionera Srbije (PUPS) uzela je mimo zakona gotovo 450.000 dinara od udruženja penzionera u šest gradova, utvrdila je Agencija za borbu protiv korupcije sprovodeći kontrolu PUPS-a, uz zaključak da je na ovaj način prekršen Zakon o finansiranju političkih stranaka.
Taj zakon strogo zabranjuje finansiranje stranaka od udruženja i propisuje da je stranka, ukoliko je dobila novac na ovaj način, dužna da ga vrati u roku od 15 dana.
PUPS ne plaća ni prostor
Agencija je utvrdila i da pojedini opštinskih odbora PUPS-a nisu plaćali zakup svojih prostorija u 2012. i 2013. godini, a da je pritom na istoj adresi bilo registrovano neko od udruženja invalida i penzionera. Dok su 2014. opštinski odbori Srbobran, Zaječar, Užice i Požega promenili praksu i u godišnjem finansijskom izveštaju za proteklu godinu u delu rashodi na ime troškova zakupa naveli od 1.000 do 30.000 dinara, odbori PUPS Zrenjanin, Alibunar, Beočin, Knjaževac, Prijepolje, Čačak, Niš, Aleksinac, Kragujevac i Svrljig i dalje u ovo polje upisuju nula dinara.
Postupak kontrole finansija PUPS pokazao je, međutim, da su u nekoliko gradova udruženja penzionera finansirala PUPS i novac uplaćivala na račune gradskih odbora ove stranke. PUPS ni u jednom slučaju nije vratio taj novac, iako ga zakon na to obavezuje.
"Tako je kragujevačko udruženje penzionera za izborne aktivnosti PUPS uplatilo stranci pozajmicu od 70.000 dinara koja je kasnije preimenovana u donaciju. Svrljiški penzioneri dali su 30.000 za finansiranje aktivnosti i troškova Aktiva žena PUPS, a kraljevački više od 258.000 na ime članarine od svojih članova. Takođe, kuršumlijsko udruženje penzionera uplatilo je PUPS-u donaciju od 30.000 dinara. Uvidom u izvode bankovnih računa utvrđeno je da je Opštinsko udruženje penzionera Surdulica uplatilo 72.000 na račun PUPS, a udruženje iz Rače 3.934 dinara. I jedni i drugi su u odgovoru na zahtev da dostave podatke o osnovu uplate, naznačili da nisu finansirali političku stranku", navodi se u odgovoru penzionera Surdulice i Rače koji je “Blic” dobio od Agencije.
Kako se navodi, dalji postupak radi utvrđivanja činjenica o postojanju povrede zakona je u toku, te se Agencija tim povodom obratila PUPS, skupštinama gradova i opština, udruženjima penzionera i invalida i Fondu PIO.
U skladu sa pribavljenim dokazima Agencija za borbu protiv korupcije pokretaće prekršajne postupke. Zakon o finansiranju političkih aktivnosti za ove prekršaje propisuje kaznu od 200.000, pa čak do dva miliona dinara.
Pogledajte i: