ПУПС УХВАЋЕН У ЗЛОУПОТРЕБИ: Узимали паре од удружења пензионера!
Партија уједињених пензионера Србије (ПУПС) узела је мимо закона готово 450.000 динара од удружења пензионера у шест градова, утврдила је Агенција за борбу против корупције спроводећи контролу ПУПС-а, уз закључак да је на овај начин прекршен Закон о финансирању политичких странака.
Тај закон строго забрањује финансирање странака од удружења и прописује да је странка, уколико је добила новац на овај начин, дужна да га врати у року од 15 дана.
ПУПС не плаћа ни простор
Агенција је утврдила и да поједини општинских одбора ПУПС-а нису плаћали закуп својих просторија у 2012. и 2013. години, а да је притом на истој адреси било регистровано неко од удружења инвалида и пензионера. Док су 2014. општински одбори Србобран, Зајечар, Ужице и Пожега променили праксу и у годишњем финансијском извештају за протеклу годину у делу расходи на име трошкова закупа навели од 1.000 до 30.000 динара, одбори ПУПС Зрењанин, Алибунар, Беочин, Књажевац, Пријепоље, Чачак, Ниш, Алексинац, Крагујевац и Сврљиг и даље у ово поље уписују нула динара.
Поступак контроле финансија ПУПС показао је, међутим, да су у неколико градова удружења пензионера финансирала ПУПС и новац уплаћивала на рачуне градских одбора ове странке. ПУПС ни у једном случају није вратио тај новац, иако га закон на то обавезује.
"Тако је крагујевачко удружење пензионера за изборне активности ПУПС уплатило странци позајмицу од 70.000 динара која је касније преименована у донацију. Сврљишки пензионери дали су 30.000 за финансирање активности и трошкова Актива жена ПУПС, а краљевачки више од 258.000 на име чланарине од својих чланова. Такође, куршумлијско удружење пензионера уплатило је ПУПС-у донацију од 30.000 динара. Увидом у изводе банковних рачуна утврђено је да је Општинско удружење пензионера Сурдулица уплатило 72.000 на рачун ПУПС, а удружење из Раче 3.934 динара. И једни и други су у одговору на захтев да доставе податке о основу уплате, назначили да нису финансирали политичку странку", наводи се у одговору пензионера Сурдулице и Раче који је “Блиц” добио од Агенције.
Како се наводи, даљи поступак ради утврђивања чињеница о постојању повреде закона је у току, те се Агенција тим поводом обратила ПУПС, скупштинама градова и општина, удружењима пензионера и инвалида и Фонду ПИО.
У складу са прибављеним доказима Агенција за борбу против корупције покретаће прекршајне поступке. Закон о финансирању политичких активности за ове прекршаје прописује казну од 200.000, па чак до два милиона динара.
Погледајте и: