Koliko sunčanja je dobro, a koliko štetno?
Izlaganje suncu slično je kao i sa vinom, sve zavisi od količine. Sunčevi zraci su nam neophodni za zdrav život, zbog veoma važnog D vitamina, ali previše izlaganja suncu takođe može biti štetno.
Zbog sve prisutnijih upozorenja o štetnosti sunca, malo osoba izlazi na sunce nezaštićeno. Kako bi smirili savest, ljubitelji ljubitelji sunčanja koriste kreme sa jako velikim zaštitnim faktorom i ostaju satima na suncu, misleći da je to u redu.
Mazanje kremama za sunčanje sa visokim faktorom zaštite je sa jedne strane jako dobro za kožu i sprečava dugoročne negativne posledice, poput veoma opasnog raka kože, ali istovremeno sprečavaju stvaranje vitamina D, koji predstavlja antioksidans neophodan u prevenciji raka.
5 namirnica za zdravu kožu
Vitamin C čini vašu kožu svežijom i mlađom
Nakon tridesete neophodna i dnevna i noćna krema!
Šta je onda važnije, zaštita od sunca i sprečavanje raka kože ili dovoljna količina vitamina D?
Da bi se proizvela dovoljna količina vitamina D, preporučuje se nezaštićen boravak od po 15 minuta na suncu, tri puta nedeljno. Dobro je i svaki dan biti kratko pod direktnim zracima, pri čemu je dovoljno da budu izloženi samo lice i ruke.
Dakle, najbolja su kratka sunčanja. U zavisnosti od tena i jačine zračenja, sunčanje bi trebalo trajati između 5 i maksimalno 25 minuta. Boravak u hladu nije zamena, jer kroz njegai dalje prolazi 50 do 90% UV zračenja.
(zdravlje.at)