Kooperacija javnog i privatnog put do uspeha
BEOGRAD - Model javno-privatnog partnerstva u Srbiji još nije dovoljno zaživeo, iako bi omogućio brži razvoj infrastrukture, podizanje kvaliteta javnih usluga, reformu javne uprave, ali bi i osigurao priliv svežeg kapitala, rekla je danas potpredsednica Privredne komore Srbije (PKS) Vidosava Džagić.
Džagić je na skupu "Javno-privatna partnerstva u Srbiji - kroz mrežu podrške do kvalitetnih projekata" rekla da se uvođenjem privatnih partnera obezbeđuje bolje upravljanje u celom životnom ciklusu projekta, podsetivši na to da "država nije loš vlasnik, ali je loš upravljač".
On je kazao da je u Srbiji teško pokrenuti neki projekat, jer je potrebno mnogo više vremena. Najlakše je, kaže, pripremiti projekat, dok je realizacija mnogo komplikovanija.
Samostalni savetnik PKS Aleksandar Kemiveš je kao primer uspešnog javno-privatnog partnerstva naveo londonski metro, brojne mreže autoputeva, kao i renoviranje pariskog stadiona Rolan Garos, dok kod nas, iako ima dosta dobrih projekata u oblasti energetike, saobraćaja, još nisu došli u fazu realizacije.
Šef odeljenja projektnog i korporativnog finansiranja Sosijete Ženeral banke Aleksandar Ðorđević je podsetio da je javno privatno partnerstvo model koji sa jedne strane omogućava finansiranje infrastrukturnih projekata za koje država nema sredstava zbog budžetskih ograničenja, a sa druge strane omogućava javnom sektoru da dobije bolje upravljanje koje bi privatni partner trebao da sprovede.
On je objasnio da je suština samog partnerstva u tome da država može da izvrši određena infrastruktna ulaganja i kad nema dovoljno sredstava, a sa druge strane privatni partneri tu pronalaze svoju šansu da sredstva plasiraju tako da imaju veći povrat nego u nekim drugim transakcijama.
Direktor USAID projekta održivog lokalnog razvoja Hauard Okman je kazao da privrednici imaju izuzetan značaj u podsticanju i razvoju ovih partnerstava, te da od njih mnogo koristi ima javni sektor.