Кооперација јавног и приватног пут до успеха
БЕОГРАД - Модел јавно-приватног партнерства у Србији још није довољно заживео, иако би омогућио бржи развој инфраструктуре, подизање квалитета јавних услуга, реформу јавне управе, али би и осигурао прилив свежег капитала, рекла је данас потпредседница Привредне коморе Србије (ПКС) Видосава Џагић.
Џагић је на скупу "Јавно-приватна партнерства у Србији - кроз мрежу подршке до квалитетних пројеката" рекла да се увођењем приватних партнера обезбеђује боље управљање у целом животном циклусу пројекта, подсетивши на то да "држава није лош власник, али је лош управљач".
Он је казао да је у Србији тешко покренути неки пројекат, јер је потребно много више времена. Најлакше је, каже, припремити пројекат, док је реализација много компликованија.
Самостални саветник ПКС Александар Кемивеш је као пример успешног јавно-приватног партнерства навео лондонски метро, бројне мреже аутопутева, као и реновирање париског стадиона Ролан Гарос, док код нас, иако има доста добрих пројеката у области енергетике, саобраћаја, још нису дошли у фазу реализације.
Шеф одељења пројектног и корпоративног финансирања Сосијете Женерал банке Александар Ђорђевић је подсетио да је јавно приватно партнерство модел који са једне стране омогућава финансирање инфраструктурних пројеката за које држава нема средстава због буџетских ограничења, а са друге стране омогућава јавном сектору да добије боље управљање које би приватни партнер требао да спроведе.
Он је објаснио да је суштина самог партнерства у томе да држава може да изврши одређена инфраструктна улагања и кад нема довољно средстава, а са друге стране приватни партнери ту проналазе своју шансу да средства пласирају тако да имају већи поврат него у неким другим трансакцијама.
Директор УСАИД пројекта одрживог локалног развоја Хауард Окман је казао да привредници имају изузетан значај у подстицању и развоју ових партнерстава, те да од њих много користи има јавни сектор.