Српска ракија осваја свет: На престижном такмичењу бриљирала међу светским брендовима - ево како је награђена!
У Србији регистроване дестилерије годишње произведу око 50 милиона литара ракије.
Извоз нашег националног жестоког пића расте годинама, а у Привредној комори Србије процењују да је достигао 25 милиона евра.
На престижном такмичењу дестилерије ЦМБ Спиритс Селекшн Брисел, који је ове године организован у Кини, ракије из Србије освојиле су осам златних и 10 сребрних признања, што је велики успех за брендирање наше ракије у свету.
– Велики је то подстицај за извоз. Очекујемо у Кини велику потрошњу и извоз ка тој земљи – каже Милош Јововић, менаџер дестилерије "Зарић".
Црно тржиште
Држава је, кажу, помагала кроз субвенције до 70 одсто повраћаја уложених средстава, али сматрају да има још начина да им помогне.
У Србији је дозвољена производња ракије за своје потребе, али многи нерегистровани произвођачи је и продају, па тако држава губи на акцизама.
Та пића су сумњивог квалитета и умањују углед домаћег бренда, али се и поред тога повећава потрошња регистрованих ракија, кажу у дестилерији, која је пре 15 година производила две врсте ракије и до 20.000 боца годишње.
– Данас клековача располаже са 22 врсте етикета. То је годишње производња од 40.000 до 70.000 боца – прича Владан Тодоровић, менаџер у производњи "BB клековача".
Пажљиво брендирање
Ракија мора да буде национални бренд и пројекат, поручују упућени, који упозоравају да су неретко страна пића стављана на пијадестал и да је потребно пажљивим брендирањем, променити однос према нашем националном пићу.
– Људи треба науче да гледају на ракију као на нешто што је ексклузивно и ретко, као и да је једна од наши највећих и најпопуларнијих производа којим треба да се бавимо – истиче Никола Поповић, организатор Сајма и менаџер „Вајн-арт“
Дестилери су задовољни јер су на "Опен Балкан сајму" осим вина, представљене и најбоље српске ракије, пише РТС.
Иако се наша ракија може наћи на готово свим континентима, највише је извозимо у земље региона: Црну Гору, Босну и Херцеговину и Хрватску. Највећи инострани купци су Немачка и САД.
Извор: БизПортал