Korak do državnog udara u Islamabadu: Imran Khan i velika borba za Pakistan
Velike stvari upravo se događaju u velikom Islamabadu. Istaknuti lider opozicije, Imran Khan, poveo je hiljade na ulice glavnog grada Pakistana. Anti-vladini demonstranti stižu u sam centar grada i - na iznenađenje mnogih - probijaju se unutar tzv. "crvene zone", strogo čuvanog prostora u centru grada u kojem se nalaze vladine zgrade, ključne državne institucije, nešto poput "zelene zone" u Bagdadu.
Već danima rastu nemiri na ulicama. Khan, koji čeka na istorijski trenutak već dugo vremena, oseća da je možda baš ovo idealno vreme da ostvari sve za šta se zalaže već godinama. Demonstranti ulaze u "crvenu zonu", mnogi su očekivali pokolj, masakr... Ali, to se nije desilo. Snage policije stoje po strani, a premijer Nawaz Sharif je s razlogom zabrinut.
Ono što će se noćas odvijati u samom centru pakistanske moći je nešto najbliže državnom udaru što može biti. Hoćemo li već sutra čitati da se nešto veliko desilo u velikom Islamabadu? Moguće je. Ali, dok čekamo potvrdu ili izostanak takve vesti, posvetimo nešto vremena i ključnom akteru cele ove situacije, Imranu Khanu.
Po svemu Pakistan bi morao biti teška kategorija geopolitike, zemlja - nuklearna zemlja - s velikom populacijom, izuzetnim strateškim položajem i svemu drugom što jednu zemlju čini geopolitičkom teškom kategorijom.
Ali, Pakistan to nije. Pakistan je danas, kao i već jako dugi niz godina, zemlja kojom upravljaju ekstremno korumpirane elite, diktatori i polu-diktatori, a njihova lojalnost uvek vodi natrag prema jednom centru - Vašingtonu. Pakistan je u velikom geopolitičkom smislu danas ono što su bile diktature Latinske Amerike do ne tako davno, zemlja u kojoj vlada autoritarna kontrola, ali na kraju se računi ipak polažu Vašingtonu.
Dalje u Pakistanu, zemlji s oko 196 miliona ljudi, još uvek vlada poredak koji se s pravom može opisati kao feudalistički. Zemljom zapravo vladaju moćne zemljoposedničke porodice - prema nekim procenama njih 5,000 drži gotovo svo nacionalno bogatstvo u rukama. Od diktature do demokratije i u krug, SAD je uvek znao šta se dešava u Pakistanu. Čak i kada nije nužno u fokusu šire spoljne politike, Pakistan je uvek tu i kontrola nad njim je uvek tu., piše Advance.
SAD-u su najveći otpor zadnjih godina pružili njihovi nekadašnji saveznici - militantne grupe koje slobodno prelaze prostor između istočnog Avganistana i zapadnog Pakistana.
Može li jedan čovek promeniti taj ciklus? Zvuči pomalo nemoguće, ali jedan čovek zaista misli da može. Jedan je od najpopularnijih ljudi u Pakistanu, širokih pogleda i dobro shvata koji su ključni politički problemi Pakistana, a ima ideju da ih želi rešavati. Zove se Imran Khan i tvrdi kako će izvući Pakistan iz tzv. američkog "rata protiv terorizma", smiriti velike animozitete u paštunskom plemenskom pojasu na granici i pretvoriti Pakistan u pravu demokratsku zemlju slobodnu od korupcije i podaničkih vladajućih struktura.
Može li uspeti u ovakvoj ideji? Da li je ovaj marš na Islamabad početak državnog udara kako se priča celi dan? Velike su to ambicije, ambicije koje donose brojne neprijatelje, ali da će Khan pokušati, sigurno hoće.
Od kriketa do politike
Imran Khan je jedna od popularnijih ličnosti u Pakistanu, naročito među mlađim generacijma. Proslavio se kao sportska zvezda igrajući kriket. Nakon sportske karijere počinje se baviti politikom. U sportu je ostvario brojne uspehe koji mu zasigurno i danas garantuju veliku popularnost - bio je najuspešniji kapetan pakistanskog kriket tima, a 1992. odveo je zemlju do pobede u finalu za vreme svetskog prvenstva.
1996. osniva političku stranku pod nazivom Tehreek-e-Insaf ("Pokret za Pravdu", skraćeno PTI). Na izborima 2013. njegova stranka osvaja 35 poslaničkih mesta u pakistanskom parlamentu. Ali Khan se takođe istakao svojim aktivizmom protiv američkih dronova koji i dalje operišu na prostoru Pakistana pa neretko u napadima na militantne dolazi do civilnih žrtava. Khan je tokom poslednjih godina postao ikona globalne kampanje protiv upotrebe dronova u vojne svrhe.
Ima znatnu popularnost i izvan zemlje - organizacija Asia Society proglasila ga je 2012. "Azijskom osobom godine", a brojne ankete govore kako je Khan jedan od retkih, ako ne i jedini, koji uživa većinsku popularnost u pakistanskom društvu.