KORISTE SNIŽENJE: Kinezi kupuju naftu kao nikada!
Cene nafte i dalje padaju, iako podaci pokazuju da je kineski uvoz ovog energenta na rekordnom nivou.
Pad cena ne zaustavlja ni rekordan uvoz Kine, koja je u decembru 2014. uvozila preko sedam miliona barela dnevno.
Kinezi su pad cena odlučili da iskoristite za popunjavanje strateških rezervi.
UAE: OPEK ne može da zaštiti cenu nafte
Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEK) ne može da zaštiti globalne cene nafte koje su u padu od juna, saopštili su danas Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE), dodajući da je potrebno smanjiti proizvodnju nafte iz škriljaca u SAD.
Pad cena nafte ubrzao je u novembru kada je OPEK odlučio da zadrži nivo proizvodnje od 30 miliona barela dnevno, prenosi agencija Frans pres.
Analitičari navode da su bogatije članice OPEK-a kao što su UAE bile spremne da prihvate niže cene u nadi da će to primorati proizvođače nafte iz škriljaca, koji imaju veće troškove proizvodnje, da se povuku sa tržišta.
"Ne možemo da zaštitimo cene i zadržimo ih na određenom nivou. Svedoci smo ogromne ponude nafte, mahom one iz škriljaca, i to mora da se promeni", rekao je ministar energetike UAE Suhail al-Mazrui.
Prognoze
Banke snižavaju svoje procene kretanja nafte za ovu godinu, te je Goldman sachs objavio da očekuje da će prosečna cena Brent nafte u 2015. iznositi 50,40 dolara, dok je ranija procena bila čak 83,75 dolara.
Procena za američku naftu snižena je na 47,15 dolara, s 73,75 dolara, uz napomenu da će američka nafta u prvoj polovini godine biti blizu 40 dolara.
Pročitajte sve vesti o nafti i njenoj ceni.