КОРИСТЕ СНИЖЕЊЕ: Кинези купују нафту као никада!
Цене нафте и даље падају, иако подаци показују да је кинески увоз овог енергента на рекордном нивоу.
Пад цена не зауставља ни рекордан увоз Кине, која је у децембру 2014. увозила преко седам милиона барела дневно.
Кинези су пад цена одлучили да искористите за попуњавање стратешких резерви.
УАЕ: ОПЕК не може да заштити цену нафте
Организација земаља извозница нафте (ОПЕК) не може да заштити глобалне цене нафте које су у паду од јуна, саопштили су данас Уједињени Арапски Емирати (УАЕ), додајући да је потребно смањити производњу нафте из шкриљаца у САД.
Пад цена нафте убрзао је у новембру када је ОПЕК одлучио да задржи ниво производње од 30 милиона барела дневно, преноси агенција Франс прес.
Аналитичари наводе да су богатије чланице ОПЕК-а као што су УАЕ биле спремне да прихвате ниже цене у нади да ће то приморати произвођаче нафте из шкриљаца, који имају веће трошкове производње, да се повуку са тржишта.
"Не можемо да заштитимо цене и задржимо их на одређеном нивоу. Сведоци смо огромне понуде нафте, махом оне из шкриљаца, и то мора да се промени", рекао је министар енергетике УАЕ Сухаил ал-Мазруи.
Прогнозе
Банке снижавају своје процене кретања нафте за ову годину, те је Голдман sachs објавио да очекује да ће просечна цена Брент нафте у 2015. износити 50,40 долара, док је ранија процена била чак 83,75 долара.
Процена за америчку нафту снижена је на 47,15 долара, с 73,75 долара, уз напомену да ће америчка нафта у првој половини године бити близу 40 долара.
Прочитајте све вести о нафти и њеној цени.