"Kosovsko poglavlje" neće blokirati Srbiju
Evropska komisija očekuje da "kosovsko poglavlje" neće blokirati početak pregovora Srbije sa EU. Srbija bi, pošto dobro napreduje, najverovatnije u prvoj polovini 2015. trebalo da otvori prva poglavlja.
U evropskom Komesarijatu za proširenje su rekli da je "Srbija je fokusirana na evropsku agendu, dobro napreduje i pokazuje visok nivo spremnosti". Beograd je do sada započeo ili zatvorio proces skrininga - analitičkog pregleda, od 18 od 35 poglavlja iz pristupnog procesa, što predstavlja više od polovine ukupnog broja poglavlja.
Skrining završen do marta 2015. godine?
U Evropskoj komisiji očekuju da bi do marta sledeće godine proces skrininga trebalo da se završi, a pregovori nastave isto tako uspešnim otvaranjem pojedinačnih poglavlja u pregovorima.
"Pozicija Evropske komisije jeste da se među prvim otvore poglavlja 23 i 24 (vladavina prva i slobode), a to se odnosi i na poglavlje 35 (pitanja odnosa sa Kosovom)", objašnjava portparol evropskog komesara za proširenje EU Peter Stano.
Stano dodaje da otvaranje poglavlja 23 i 24 - pošto je izvestaj o skriningu za ova poglavlja u julu usvojio Savet EU, sada zavisi od brzine izrade i kvaliteta već zatraženih akcionih planova koje Beograd treba da podnese Savetu i zemljama članicama na razmatranje i usvajanje.
"Kada je reč o poglavlju 35, zemlje članice tu žele da vide nastavak zalaganja Beograda u primeni dogovorenog u dijalogu s Prištinom. Skrining za to poglavlje još traje i povezan je s napretkom u dijalogu koji je pauziran zbog političke situacije na Kosovu. To je nešto za šta Srbija nije odgovorna", objašnjava Stano.
U diplomatskim krugovima u Briselu kažu da postoji scenario po kojem bi Nemačka želela da se u pregovorima sa Srbijom prvo otvori poglavlje 35.
Ipak, podsećaju da se odluka o tome koje poglavlje će kada biti otvoreno, donosi konsenzusom svih zemalja članica.
Većina je protiv toga da se napredak Srbije usporava zbog političke krize na Kosovu i trenutnog "nepostojanja drugog partnera" za nastavak dijaloga, ali je za očekivanu primenu dogovorenog iz Briselskog sporazuma.
Po drugom scenariju, za koji izvori u Evropskoj komisiji kažu da "postoje dobre šanse da se ostvari", radi se na otvaranju poglavlja 32 (finansijska kontrola) kao prvog poglavlja u pregovorima Srbije o članstvu sa EU.
To poglavlje nema takozvane "uslove za otvaranje", a Grčka je kao predsedavajuća EU u junu zatražila od Srbije da podnese plan za pregovore u toj oblasti.
Iako kažu da bi "teoretski" to poglavlje moglo biti otvoreno i do kraja ove godine, čemu se nadaju i u Vladi Srbije, u Evropskoj komisiji ponavljaju očekivanje da prvo poglavlje u pregovorima sa Srbijom bude otvoreno u prvoj polovini sledeće godine.
Srbija ozbiljan kandidat za EU
Iz Evropske komisije najavljuju da će, kao i svake godine, u oktobru izaći izveštaj o napretku Srbije. Očekuje se da ovog puta u tom strateškom dokumentu EK neće izlaziti za specifičnim preporukama za nastavak procesa evrointegracija zemlje, jer je, kako kažu, "Srbija već zemlja kandidat u pregovorima", već da će se procenjivati do sada postignuto i budući izazovi.
"Srbija ima jasnu evropsku perspektivu i nalazi se u poslednjoj fazi pristupanja Uniji. Kada budemo otvorili i prvo poglavlje pregovora, to će značiti da zemlja nastavlja da dobro ispunjava preuzete obaveze, a da Evropska unija ispunjava svoj deo zadatka i da na osnovu učinjenog približava Srbiju članstvu", zaključuju u Evropskoj komisiji.