"Косовско поглавље" неће блокирати Србију
Европска комисија очекује да "косовско поглавље" неће блокирати почетак преговора Србије са ЕУ. Србија би, пошто добро напредује, највероватније у првој половини 2015. требало да отвори прва поглавља.
У европском Комесаријату за проширење су рекли да је "Србија је фокусирана на европску агенду, добро напредује и показује висок ниво спремности". Београд је до сада започео или затворио процес скрининга - аналитичког прегледа, од 18 од 35 поглавља из приступног процеса, што представља више од половине укупног броја поглавља.
Скрининг завршен до марта 2015. године?
У Европској комисији очекују да би до марта следеће године процес скрининга требало да се заврши, а преговори наставе исто тако успешним отварањем појединачних поглавља у преговорима.
"Позиција Европске комисије јесте да се међу првим отворе поглавља 23 и 24 (владавина прва и слободе), а то се односи и на поглавље 35 (питања односа са Косовом)", објашњава портпарол европског комесара за проширење ЕУ Петер Стано.
Стано додаје да отварање поглавља 23 и 24 - пошто је известај о скринингу за ова поглавља у јулу усвојио Савет ЕУ, сада зависи од брзине израде и квалитета већ затражених акционих планова које Београд треба да поднесе Савету и земљама чланицама на разматрање и усвајање.
"Када је реч о поглављу 35, земље чланице ту желе да виде наставак залагања Београда у примени договореног у дијалогу с Приштином. Скрининг за то поглавље још траје и повезан је с напретком у дијалогу који је паузиран због политичке ситуације на Косову. То је нешто за шта Србија није одговорна", објашњава Стано.
У дипломатским круговима у Бриселу кажу да постоји сценарио по којем би Немачка желела да се у преговорима са Србијом прво отвори поглавље 35.
Ипак, подсећају да се одлука о томе које поглавље ће када бити отворено, доноси консензусом свих земаља чланица.
Већина је против тога да се напредак Србије успорава због политичке кризе на Косову и тренутног "непостојања другог партнера" за наставак дијалога, али је за очекивану примену договореног из Бриселског споразума.
По другом сценарију, за који извори у Европској комисији кажу да "постоје добре шансе да се оствари", ради се на отварању поглавља 32 (финансијска контрола) као првог поглавља у преговорима Србије о чланству са ЕУ.
То поглавље нема такозване "услове за отварање", а Грчка је као председавајућа ЕУ у јуну затражила од Србије да поднесе план за преговоре у тој области.
Иако кажу да би "теоретски" то поглавље могло бити отворено и до краја ове године, чему се надају и у Влади Србије, у Европској комисији понављају очекивање да прво поглавље у преговорима са Србијом буде отворено у првој половини следеће године.
Србија озбиљан кандидат за ЕУ
Из Европске комисије најављују да ће, као и сваке године, у октобру изаћи извештај о напретку Србије. Очекује се да овог пута у том стратешком документу ЕК неће излазити за специфичним препорукама за наставак процеса евроинтеграција земље, јер је, како кажу, "Србија већ земља кандидат у преговорима", већ да ће се процењивати до сада постигнуто и будући изазови.
"Србија има јасну европску перспективу и налази се у последњој фази приступања Унији. Када будемо отворили и прво поглавље преговора, то ће значити да земља наставља да добро испуњава преузете обавезе, а да Европска унија испуњава свој део задатка и да на основу учињеног приближава Србију чланству", закључују у Европској комисији.