KOVAČIĆ: Nacionalizam dobro ide na prazan stomak
BEOGRAD - Dolazak članova Predsedništva BiH u Beograd samo desetak dana posle napada na premijera Aleksandra Vučića u Potočarima i gostoprimstvo koje je Srbija pokazala obavezalo je lidere regiona da zajedno idu napred, ocenio je danas predsednik srpskog ogranka Trilateralne komisije Jovan Kovačić.
"Dolazak članova Predsedništva je fantastična stvar. Vučić ih je doveo u Beograd i time ih obavezao da svi zajedno idu napred", kaže Kovačić, koji je i predsednik East West Bridge organizacije.
Uz ocenu da je situacija na Balkanu takva da može da bukne u svakom trenutku, Kovačić ističe da je posle Potočara iskorišćen momenat da se "pređe sa ivice provalije" na pravu stranu, u pravcu koji je prihvatljiv za većinu naroda koji žive na Balkanu.
Događaj u Potočarima mogao je da se završi pogubnim posledicama po premijera što je moglo da bude razlog za sukob, kaže Kovačić, koji primećuje da su ratovi na ovim prostorima počinjali i zbog jednog metka.
Međutim, premijer je, prema mišljenju Kovačića, dobro reagovao i odmah stavio do znanja da njegova ruka pomirenja ostaje ispružena.
"To je prva prilika u novijoj srpskoj istoriji koju nismo propustili. A bili smo jedinstveni u svetu po tome što nikad ne propuštamo priliku da propustimo priliku", kaže Kovačić.
On dodaje da ceo region ima šanse da ide napred, ali i da je izložen mogućnostima stalnog podrivanja i da ta buktinja može vrlo lako da se zapali jer nacionalizam, kaže, "dobro ide na prazan stomak".
Mladima neophodan posao
Tome je najbolja brana dobra ekonomska situacija, a pravo rešenje za Balkan konkretna podrška krugova u svetu koji imaju fondove na raspolaganju, i incijative poput Berlinskog procesa, navodi predsednik Trilaterale. "Kad u zemljama regiona imate mlade ljude koji rastu sa bodljikavom žicom u srcu, ne znajući šta je suživot, besni i izmanipulisani - najgora je varijanta da nemaju šta da rade i da sede sa rakijom za stolom. Dajte im posao", kaže Kovačić.
Položaj Srbije poboljšan
On ocenjuje da je položaj Srbije u međunarodnim odnosima značajno poboljšan u prethodnih godinu dana uprkos lošim okolnostima u svetu izazvanim sukobom velikih sila, koje u takvim situacijama vole da vode "male ratove" na teritorijama trećih zemalja.
Međutim, iako je do pre nekoliko godina bila pion, Srbija to više nije, smatra Kovačić i dodaje da je zapad konačno počeo da misli u pravcu - hajde da ne uvredimo Srbiju.
Diplomatija na delu
Kao primer takvog odnosa ali i "tihe i elegantne srpske diplomatije", Kovačić navodi to da su prisustvo na vojnoj paradi u Hrvatskoj povodom Oluje otkazali gotovo svi koji su pozvani.
"Tu smo videli diplomatiju na delu, ali i razmišljanje u pravcu - hajde da ne uvredimo Srbiju. To pokazuje dobro šta je zapad počeo da misli o Srbiji, da uvažava njene stavove i da razmišlja unapred kako će Srbija da reaguje. Ranije toga nije bilo, a to govori više nego hiljade reči", smatra Kovačić.
On ističe da je odnos međunarodnog faktora prema Srbiji uvek bio problematičan, jer se većina bivših lidera Srbije nije držala svojih obećanja i nije bila pouzdan partner, što sad nije slučaj.
"Ogroman napor koji je Srbija učinila pripada celoj vladi, ali i pojedincu koji je vodi. Imamo puno sreće da Vučić ima energiju i da je pametno shvatio i počeo da primenjuje ideju kako Srbija treba da se ponaša", rekao je Kovačić.
Srbija mora da radi na reformama
Dodaje, međutim, da Srbija mora još da radi na izgradnji svojih institucija i na reformama, kao i na putu ka EU, kako bi imala jači stav i lakše se oduprela pritiscima sa bilo koje strane.
Kovačić kaže da se u regionu prelamaju uticaji EU, Rusije i SAD, ali i drugih zemalja, i kao primer navodi Bosnu i Hercegovinu u kojoj postoji dodatni, za srpsku javnost skriveni, uticaj Saudijske Arabije, Irana, Katara i Turske.
"Te četiri zemlje jesu islamske ali ne vole jedna drugu, a ne vole ni SAD ni Rusiju, i svaka vuče na svoju stranu, lobira za svoju grupu i finansira svoje ljude", navodi Kovačić.
Islamska država ima svoja uporišta u selima u Bosni i Hercegovini
Govoreći o postojanju opasnosti od terorističkih napada, Kovačić kaže da Islamska država ima svoja uporišta u selima u Bosni i Hercegovini, ali ne veruje da bi im sad bilo u interesu da organizuju terorističke napade u regionu.
"Nisam siguran da će ovde biti terotističkih akcija, ali ako neko proceni da bi to isprovociralo našu vlast i srpski narod na osvetu, onda je moguće", kaže Kovačić.