КОВАЧИЋ: Национализам добро иде на празан стомак
БЕОГРАД - Долазак чланова Председништва БиХ у Београд само десетак дана после напада на премијера Александра Вучића у Поточарима и гостопримство које је Србија показала обавезало је лидере региона да заједно иду напред, оценио је данас председник српског огранка Трилатералне комисије Јован Ковачић.
"Долазак чланова Председништва је фантастична ствар. Вучић их је довео у Београд и тиме их обавезао да сви заједно иду напред", каже Ковачић, који је и председник Еаст West Бридге организације.
Уз оцену да је ситуација на Балкану таква да може да букне у сваком тренутку, Ковачић истиче да је после Поточара искоришћен моменат да се "пређе са ивице провалије" на праву страну, у правцу који је прихватљив за већину народа који живе на Балкану.
Догађај у Поточарима могао је да се заврши погубним последицама по премијера што је могло да буде разлог за сукоб, каже Ковачић, који примећује да су ратови на овим просторима почињали и због једног метка.
Међутим, премијер је, према мишљењу Ковачића, добро реаговао и одмах ставио до знања да његова рука помирења остаје испружена.
"То је прва прилика у новијој српској историји коју нисмо пропустили. А били смо јединствени у свету по томе што никад не пропуштамо прилику да пропустимо прилику", каже Ковачић.
Он додаје да цео регион има шансе да иде напред, али и да је изложен могућностима сталног подривања и да та буктиња може врло лако да се запали јер национализам, каже, "добро иде на празан стомак".
Младима неопходан посао
Томе је најбоља брана добра економска ситуација, а право решење за Балкан конкретна подршка кругова у свету који имају фондове на располагању, и инцијативе попут Берлинског процеса, наводи председник Трилатерале. "Кад у земљама региона имате младе људе који расту са бодљикавом жицом у срцу, не знајући шта је суживот, бесни и изманипулисани - најгора је варијанта да немају шта да раде и да седе са ракијом за столом. Дајте им посао", каже Ковачић.
Положај Србије побољшан
Он оцењује да је положај Србије у међународним односима значајно побољшан у претходних годину дана упркос лошим околностима у свету изазваним сукобом великих сила, које у таквим ситуацијама воле да воде "мале ратове" на територијама трећих земаља.
Међутим, иако је до пре неколико година била пион, Србија то више није, сматра Ковачић и додаје да је запад коначно почео да мисли у правцу - хајде да не увредимо Србију.
Дипломатија на делу
Као пример таквог односа али и "тихе и елегантне српске дипломатије", Ковачић наводи то да су присуство на војној паради у Хрватској поводом Олује отказали готово сви који су позвани.
"Ту смо видели дипломатију на делу, али и размишљање у правцу - хајде да не увредимо Србију. То показује добро шта је запад почео да мисли о Србији, да уважава њене ставове и да размишља унапред како ће Србија да реагује. Раније тога није било, а то говори више него хиљаде речи", сматра Ковачић.
Он истиче да је однос међународног фактора према Србији увек био проблематичан, јер се већина бивших лидера Србије није држала својих обећања и није била поуздан партнер, што сад није случај.
"Огроман напор који је Србија учинила припада целој влади, али и појединцу који је води. Имамо пуно среће да Вучић има енергију и да је паметно схватио и почео да примењује идеју како Србија треба да се понаша", рекао је Ковачић.
Србија мора да ради на реформама
Додаје, међутим, да Србија мора још да ради на изградњи својих институција и на реформама, као и на путу ка ЕУ, како би имала јачи став и лакше се одупрела притисцима са било које стране.
Ковачић каже да се у региону преламају утицаји ЕУ, Русије и САД, али и других земаља, и као пример наводи Босну и Херцеговину у којој постоји додатни, за српску јавност скривени, утицај Саудијске Арабије, Ирана, Катара и Турске.
"Те четири земље јесу исламске али не воле једна другу, а не воле ни САД ни Русију, и свака вуче на своју страну, лобира за своју групу и финансира своје људе", наводи Ковачић.
Исламска држава има своја упоришта у селима у Босни и Херцеговини
Говорећи о постојању опасности од терористичких напада, Ковачић каже да Исламска држава има своја упоришта у селима у Босни и Херцеговини, али не верује да би им сад било у интересу да организују терористичке нападе у региону.
"Нисам сигуран да ће овде бити теротистичких акција, али ако неко процени да би то испровоцирало нашу власт и српски народ на освету, онда је могуће", каже Ковачић.