KRAH OPOZICIJE: "Zajedničke liste nema zbog ličnih neslaganja"
Politički analitičari u razgovoru za portal Srbija Danas otkrivaju šta je opozicija mogla da dobije zajedničkom listom, ali i zašto je nastao "krah" nakon sastanka.
Nakon jučerašnjeg sastanka lidera SDS, LDP i DS građani Srbije imali su priliku da vide neozbiljnost opozicije. Prvenstveno u tome što su se nakon sastanka pojavili tvitovi čelnika LDP prema kojima se dalo zaključiti da je sklopljena zajednička lista. Više o tome čitajte KLIKOM OVDE!
Ipak, Bojan Pajtić lider DS rešio je da odustane od dogovora i da na izbore Demokratska stranka izađe samostalno. S druge strane, ova odluka je “pogodila“ predsednika LDP koji se oglasio saopštenjem da je “razočaran, ali ne i ljut zbog odustajanja demokrata“.
NEMA KOALICIJE DS, LDP I SDS Pajtić: Idemo u dve kolone - ostali ćute!
Šta je propustila opozicija?!
Krah opozicije, politički analitičar Zoran Lučić vidi kao veliku štetu jer su izgubili sigurne glasače koji su u zajedničkoj listi SDS, LDP i DS videli neke starije “demokratske stranke“.
- Šteta je da nisu uspeli da se dogovore zato što bi to bilo neko obnavljanje neke starije demokratske stranke što bi nekim građanima omogućilo da izađu na izbore. Biće građana koji neće izaći na glasanje zato što oni nisu sastavili zajedničku listu – smatra Lučić.
Na pitanje portala SrbijaDanas.com zašto nije moglo da dođe do sastavljanja zajedničke liste među liderima LDP, SDS i DS Lučić ocenjuje da su u pitanju personalni razlozi.
- Ja ne vidim političke razloge. Ne vidim koje su to velike političke razlike među njima da bi se tu tražio neki motiv. Prosto su to lična neslaganja – zaključuje Lučić.
KAKO SU DSS I DS IZVRŠILI MASAKR PRIVREDE: Prodavali preduzeća, a građane oterali sa radnih mesta!
I direktor Ipsos Stratedžik marketinga Srđan Bogosavljević, deli isto mišljenje sa Lučićem navodeći da je zajednička lista bio “zalog za potencijalno vraćanje sosijaldemokratije pod jednu kapu“.
- Lideri tih stranaka nikako ne mogu da se dogovore, a zapravo ta zajednička lista bi bila siguran prolazak svih tih opcija koje liče na socijaldemokratsku. Znači niko ne bi ni pod jednim uslivima ostao ispod cenzusa, dakle nijedan glas ne bi se rasuo. S druge strane, bio bi zalog za potencijalno udruživanja u budućnosti i vraćanje socijaldemokratije pod jednu kapu. Ovako nisu se dogovorili, što je teško i bilo očekivati po najavama – objašnjava Bogosavljević za portal SrbijaDanas.com