TANJUGOVA SUDBINA: Danas bi slavili 72. rođendan da nije poslednji (VIDEO+FOTO)
Danas je rođendan najstarijoj novinskoj agenciji u Srbiji, a ujedno još jedan podsetnik da se posle 72 godine, ona gasi, ostavljajući za sobom nezamisliv trag.
Posle tačno 72 godine novinska agencija Tanjug prestaje da postoji. Nakon dva neuspela pokušaja privatizacije, ova agencija se gasi.
Za vreme Drugog svetskog rata Tanjug je bila partizanska novinska agencija. Osnovan je od strane Komunistička Partije Jugoslavije 5. novembra 1943. godine u Jajcu u Bosni i Hercegovini.
Cilj je bio da propagandno informiše o borbi partizana u Drugom svetskom ratu koju su vodili komunisti pod vođstvom Josipa Broza. Osnivač i kum Tanjuga je komunista Moše Pijade, a prvi direktor je bio Vladislav Ribnikar.
Te davne 43. godine prve reči, tada novoosnovane agencije, bile su : Ovde Telegrafska agencija nove Jugoslavije. Tanjug javlja, Tanjug javlja...
Tanjugu kumovao lično Josip Broz Tito
Konačnom imenu Tanjug je prethodilo nekoliko naziva: Tasjug (Telegrafska agencija slobodna Jugoslavija), zatim Notasjug ili Notanjug (Novinska telegrafska agencija slobodne Jugoslavije), pa i
Tenanoj (Telegrafska novinska agencija nova Jugoslavija).
Tanjugovom imenu je, na kraju, kumovao i Josip Broz Tito, kome je Moša Pijade izložio ideje i dileme. Tito se, pričao je kasnije Moša, slatko smejao na nazive koji su zvučali prokineski.
"A zašto je ne bi nazvali Čik – Jank", pitao je Tito, aludirajući na Mošin partijski nadimak Čika Janko?!
Moši je u tom razgovoru na tren sinula prihvatljiva ideja - zvaće se Tanjug, odnosno u punom nazivu - Telegrafska agencija nove Jugoslavije!
Tanjug je počeo svoj rad sa zaplenjenim predajnikom, rasklimatanom mašinom za umnožavanje (geštetnerom) i jednom pisaćom mašinom. U prvim godinama uzor im je bio sovjetski TASS, da bi, kasnije, po objavljivanju rezolucije Inforbiroa 1948. godine, oslobodili uticaja SSSR-a i oslonili samo na sopstvene snage.
U Tanjugu su uvedeni teleprinteri 1947. godine, koji su zamenili telegraf, a prvi moderan radio-printer uveden je 1957. godine. Tanjug je pored centrale u Beogradu, imao i prijemni centar najpre u Batajnici, a potom u Ovči i otpremni centar u Makišu. Oba centra su napuštena, zbog pojave novih tehnologija.
Anegdota o fudbaleru i novinaru Tanjuga
Kada je jedan poznati posleratni jugoslovenski fudbaler na prijemu, posle utakmice reprezentacije protiv Sovjetskog saveza, sreo Tanjugovog izveštača počeo je da ga zagleda sa svih strana kao da je video čudovište, vanzemaljca.
"Jedva sam čekao da vas sretnem. Čoveče, objasni ti meni kako uspevaš da se istog dana, u isto vreme, javiš iz Njujorka, Londona, Kaira, Beograda", upitao je poznati golman reprezentacije Tanjugovog novinara.
Najznačajniji novinarski proizvod Tanjuga je Generalni servis, koji obaveštava domaću javnost o najznačajnijim zbivanjima u zemlji i svetu, a svetsku javnost o događajima u Srbiji. Tanjug je nacionalna, ali i komercijalna agencija, jer veći deo prihoda ostvaruje na tržištu, od novinskih i RTV kuća.
Ono što je interesantno je da se u zgradi Tanjuga na Obilićevom vencu za vreme II svetskog rata nalazio i zatvor Specijalne policije, o čemu svedoči tabla na zgradi na kojoj piše: "U ovoj zgradi od 1941. godine do oslobođenja Beograda nalazila se specijalna policija. Hiljade komunista i boraca za slobodu zlostavljano je u ovoj kući, a mnogi od njih ovde su ubijeni ili streljani u Jajincima".
Jedna od najpoznatijih izjava koja se vezuje za Tanjug je replika iz domaćeg filma "Lajanje na zvezde" kada Filozof izjavljuje svojoj devojci Danici ljubav rečima: "Kako Tanjug javlja: Ja te volim!"