ТАНЈУГОВА СУДБИНА: Данас би славили 72. рођендан да није последњи (ВИДЕО+ФОТО)
Данас је рођендан најстаријој новинској агенцији у Србији, а уједно још један подсетник да се после 72 године, она гаси, остављајући за собом незамислив траг.
После тачно 72 године новинска агенција Танјуг престаје да постоји. Након два неуспела покушаја приватизације, ова агенција се гаси.
За време Другог светског рата Танјуг је била партизанска новинска агенција. Основан је од стране Комунистичка Партије Југославије 5. новембра 1943. године у Јајцу у Босни и Херцеговини.
Циљ је био да пропагандно информише о борби партизана у Другом светском рату коју су водили комунисти под вођством Јосипа Броза. Оснивач и кум Танјуга је комуниста Моше Пијаде, а први директор је био Владислав Рибникар.
Те давне 43. године прве речи, тада новоосноване агенције, биле су : Овде Телеграфска агенција нове Југославије. Танјуг јавља, Танјуг јавља...
Танјугу кумовао лично Јосип Броз Тито
Коначном имену Танјуг је претходило неколико назива: Тасјуг (Телеграфска агенција слободна Југославија), затим Нотасјуг или Нотањуг (Новинска телеграфска агенција слободне Југославије), па и
Тенаној (Телеграфска новинска агенција нова Југославија).
Танјуговом имену је, на крају, кумовао и Јосип Броз Тито, коме је Моша Пијаде изложио идеје и дилеме. Тито се, причао је касније Моша, слатко смејао на називе који су звучали прокинески.
"А зашто је не би назвали Чик – Јанк", питао је Тито, алудирајући на Мошин партијски надимак Чика Јанко?!
Моши је у том разговору на трен синула прихватљива идеја - зваће се Танјуг, односно у пуном називу - Телеграфска агенција нове Југославије!
Танјуг је почео свој рад са заплењеним предајником, расклиматаном машином за умножавање (гештетнером) и једном писаћом машином. У првим годинама узор им је био совјетски TASS, да би, касније, по објављивању резолуције Инфорбироа 1948. године, ослободили утицаја СССР-а и ослонили само на сопствене снаге.
У Танјугу су уведени телепринтери 1947. године, који су заменили телеграф, а први модеран радио-принтер уведен је 1957. године. Танјуг је поред централе у Београду, имао и пријемни центар најпре у Батајници, а потом у Овчи и отпремни центар у Макишу. Оба центра су напуштена, због појаве нових технологија.
Анегдота о фудбалеру и новинару Танјуга
Када је један познати послератни југословенски фудбалер на пријему, после утакмице репрезентације против Совјетског савеза, срео Танјуговог извештача почео је да га загледа са свих страна као да је видео чудовиште, ванземаљца.
"Једва сам чекао да вас сретнем. Човече, објасни ти мени како успеваш да се истог дана, у исто време, јавиш из Њујорка, Лондона, Каира, Београда", упитао је познати голман репрезентације Танјуговог новинара.
Најзначајнији новинарски производ Танјуга је Генерални сервис, који обавештава домаћу јавност о најзначајнијим збивањима у земљи и свету, а светску јавност о догађајима у Србији. Танјуг је национална, али и комерцијална агенција, јер већи део прихода остварује на тржишту, од новинских и РТВ кућа.
Оно што је интересантно је да се у згради Танјуга на Обилићевом венцу за време II светског рата налазио и затвор Специјалне полиције, о чему сведочи табла на згради на којој пише: "У овој згради од 1941. године до ослобођења Београда налазила се специјална полиција. Хиљаде комуниста и бораца за слободу злостављано је у овој кући, а многи од њих овде су убијени или стрељани у Јајинцима".
Једна од најпознатијих изјава која се везује за Танјуг је реплика из домаћег филма "Лајање на звезде" када Филозоф изјављује својој девојци Даници љубав речима: "Како Танјуг јавља: Ја те волим!"