"Косово је отето, али отето некада може и да се врати..." Овако је Палма говорио о светој српској земљи, речи које ће заувек остати упамћене
Лидер Јединствене Србије преминуо је у 64. години живота.
Данас је преминуо Драган Марковић Палма, лидер Јединствене Србије и председник Скупштине града Јагодине, политичар који је имао значајну улогу у српској политичкој сцени последњих деценија. Био је познат по својим контроверзним ставовима, али и по томе што није бежао од оштрих изјава о кључним темама, међу којима је свакако и питање Косова.
Марковић је често говорио о Косову и Метохији, а његов став о овој теми био је јасан. Он је сматрао да је Косово и Метохија одузето Србији насиљем 1999. године, током НАТО бомбардовања, а да је политички тренутак тог времена био кључан за губитак тог територија.
Свима је јасно да је 1999. године НАТО бомбардовао Савезну Републику Југославију и отео Косово и Метохију Србији. Ко је данас на Косову и Метохији, КФОР, EULEX, Америка и није за то крив Слободан Милошевић. Нећу рећи да нема неке друге кривице, али за Косово и Метохију нема - изјавио је Марковић у једном од својих медијских наступа.
Марковић је истицао да су тадашњи политичари, укључујући Слободана Милошевића и Зорана Ђинђића, сматрали да Косово не треба бити дато, а истицао је и да би тренутни председник Србије, Александар Вучић, учинио исто.
- Ни Ђинђић није хтео да да Косово, нико, а тек Вучић нема шансе да то уради - наглашавао је Марковић.
У његовом говору, Косово је било и даље кључно питање српске политичке агенде. Сматрао је да се територијални губитак може повратити, али само у случају да се оно отме, а не да се „да“.
- Вучић је искусан политичар, државник и зна како да се бори за своју земљу и зна да, када нешто дате, то више не може да се врати, али када вам неко нешто отме, као што је НАТО отео Косово 1999. године, то некада и може да се врати мирним путем - рекао је он.
Марковић је био страствени заговарач права Србије да поврати суверенитет над Косовом, верујући да то није ствар прошлости, већ текуће политичке борбе. Иако су његови ставови често изазивали полемике, посебно у контексту спољне политике и односа са Западом, Марковић је био неумољив у својој подршци очувању територијалног интегритета Србије.
Преминуо је у тренутку када је и даље био политички активан, предводећи своју странку и настављајући да се бави кључним питањима која су обликовала политички дискурс у Србији.
Извор: Србија Данас/Телеграф