KUDA ĆE NAS INTERNET ODVESTI? Tehnologija MENJA svet - evo kako će BUDUĆNOST izgledati! (VIDEO)
Šta nam rade emotikoni, smajliji, sličice?
Ekstremno brz razvoj tehnologije menja način na koji se krećemo, komuniciramo i obavljamo posao, a tu su i brojni izazovi koje je iznela investitorka Meri Meker u svom godišnjem izveštaju o internet trendovima.
Te se tako navodi da je uočen trend usporavanja rasta novih korisnika interneta. U razvijenim zemljama dolazi do zasićenja, a preostale ljude postaje sve teže spojiti. Razlozi mogu biti teško dostupna područja, siromaštvo i nepismenost. Takođe se usporava i rast prodaje smartfonova, a pritom je svetla tačka Indija koja je preskočila SAD i postala drugo najveće tržište odmah posle Kine.
STIŽE AUTO BEZ VOZAČA! Prototip već viđen na ulicama... (FOTO)
Automobili postaju sve pametniji i komuniciraju međusobno te bi mogli preuzeti ulogu vozača, što bi moglo doneti promenu sa vlasništva na neke modele deljenja vozila. Tesla, Ford, GM, ali i Gugl i Uber samo su neke od kompanija koje rade na autonomnim vozilima, a Meker predviđa da bi veliki broj američkih kompanija u ovom području mogao SAD-u vratiti titulu središta globalne automobilske industrije. Ipak, da bi se to ostvarilo trebalo bi menjati zakone i regulative za prevoz i deljenje automobila.
Dude, where’s my driver? Uber is testing its first self-driving car https://t.co/d4WfIA7xTP pic.twitter.com/4S3sF96FwF— CNN (@CNN) May 19, 2016
Kako se čini, govor bi mogao postati sledeće veliko suočavanje između ljudi i računara, a sve je krenulo sa raznim glasovnim pomagalima. Tehnologija napokon postaje dovoljno brza i precizna da bi ova tehnologija bila održiva, ali moraće da se poboljša u bučnim područijma i u prepoznavanju različitih dijalekta. Kako je prepoznavanje govora sada na 90 posto tačnosti, kad stigne do 99 posto svi ćemo ga često koristiti.
Sledeće veliko područje koje se menja je mobilna komunikacija u kojoj sve manje koristimo reči, a prevlast preuzimaju slike, odnosno fotografije ili emotikoni. Mesindžer, Snepčet i slične aplikacije za ćaskanje mnogima postaju dodatna glavna stranica preko koje idu na ostatak interneta. A u Aziji se već može primetiti kako brojne kompanije ulaze u to područje i koriste botove i aplikacije kako bi kroz poruke nudile razne usluge korisnicima.