KULTURNA REPRESIJA NAD SRPSKOM CRKVOM NA KOSOVU: Evo šta misli o Unesku otac Sava Janjić!
Iguman manastira Visoki Dečani, otac Sava Janjić napisao je tekst pred odluku Izvršnog saveta UNESCO-a, koji odlučuje danas u Parizu o predlogu preporuke za prijem Kosova u članstvo te organizacije.
Evo šta o tome misli čovek koji je svoj život posvetio Crkvi i Bogu, ali i borbi za opstanak srpskih svetinja na Kosovu.
"Najveća zabrinutost Srpske Pravoslavne Crkve povodom mogućeg ulaska Kosova u UNESKO jeste činjenica da srpska baština na KiM nije adekvatno institucionalno zaštićena i da će ulazak Kosova u ovu međunarodnu organizaciju dugoročno ugroziti naše svetinje.
To je pokazao nedavni pokušaj samoprozvane kosovske vlade da progura novi zakon o kulturnoj baštini koji svu kulturnu baštinu na KIM želi da proglasi vlasništvom takozvane „Republike Kosovo“.
Desecration of Christian Orthodox cemeteries in #Kosovo. #OSCE 2011 report, @UNESCO https://t.co/5PDXUkpA68 pic.twitter.com/DgHhbDWylN— Sava Janjic (@SavaJanjic) October 20, 2015
To je prevaziđen koncept autoritarnih društava i suprotan je Evropskim principima. Ovaj nacrt koji je usvojila Vlada Kosova u aprilu mesecu je povučen tek na međunarodnu inicijativu, nakon naših odlučnih protivljenja.
Zbog toga je SPC ne samo poslednjih meseci, već od početka Briselskog procesa snažno insistirala da se SPC zaštiti čvrstim mehanizmima zaštite koji bi bili međunarodno garantovani u okviru Briselskog dijaloga. To je tražila i Vlada Srbije. Bilo bi dobro da je to učinila ranije, ali nikada nije kasno.
Nažalost, tzv. Kosovska vlada je odbila da razgovara o garancijama u Briselu tvrdeći da je sve dogovoreno Ahtisarijevim planom.
Ovakvom tvrdnjom tzv. Kosovska vlada obmanjuje javnost jer je Priština još 2010. godine iz Ustava Kosova i zakona uklonila svako pominjanje Ahtisarijevog plana, a najnoviji Nacrt zakona o kulturnoj baštini trebalo je da dokrajči preostale elemente Ahtisarijevih mehanizama zaštite na koje se sada Priština velikodušno poziva u svom pismu UNESKU.
Serbian Orth cemeteries give sad but true picture of Kosovo's tolerance and maturity.Only some of the recent scenes pic.twitter.com/60wis7bCep— Sava Janjic (@SavaJanjic) October 20, 2015
U kosovskim zakonima je ostalo vrlo malo od Ahtisarijevih principa i vrlo je moguće da i oni uskoro budu promenjeni, pa će ova ili neka buduća kosovska vlada vrlo brzo krenuti u proces otvorene albanizacije srpske baštine.
Za UNESKO je štetno da jednostranim pristupom ugrozi proces dijaloga na Kosovu i odnose između zajednica. Umesto da bude garant zaštite članstvo Kosova u UNESKU, uz odbijanje Prištine da da garancije SPC u Briselu, kosovski eventualni prijem u UNESKO će postati, paradoksalno, instrument kulturne represije i naša Crkva će morati da iskoristi svaku priliku da dokumentuje svaki pokušaj institucionalnog nasilja kosovskih institucija, još više nego do sada kada smo ponešto i uspevali da rešimo u razgovoru sa Prištinom uz međunarodno posredstvo.
Za Prištinu je UNESKO pre svega politički cilj i poen za prilično neuspelu političku vlast vladajuće koalicije, a za nas je najvažnije kako ćemo moći da živimo na Kosovu i Metohiji, gde je posle rata uništeno, pod sadašnjim političkim liderima, 150 naših svetinja i oskrnavljeno veliki broj grobalja.
Protection of the @UNESCO World heritage site church of Bogorodica LJeviska in #Kosovo 14c. Protection from who? pic.twitter.com/kUvtrNEvfm— Sava Janjic (@SavaJanjic) October 19, 2015
Zato mi ne govorimo kao političari, već kao oni koji ovde žive i žele da žive u miru, ali i adekvatno zaštićeni čvrstim međunarodnim garancijama koje će Priština, nadamo se, morati da poštuje ako bude htela da obezbedi bilo kakvu budućnost za društvo koje lako može da sklizne u potpuni haos i bedu.
Kakav god bio ishod glasanja u UNESKU, dijalnog je jedini put izlaska iz ove krize jer Kosovo nije član ni OEBS-a ni Saveta Evrope, ni EU Parlamenta, ni brojnih drugih organizacija.
Insistiramo na tome da se budućnost Kosova ne može graditi na institucionalnom i fizičkom nasilju protiv hrišćanskih svetinja već na poštovanju zakona i međunarodnih i civilizacijskih principa", kaže Sava Janjić za Mondo.
Some more photos from Prizren in 2004. K/Albanians walk in ruins and hammering cross signs over the church door. pic.twitter.com/GpijJ9VJwg— Sava Janjic (@SavaJanjic) October 19, 2015