КУЛТУРНА РЕПРЕСИЈА НАД СРПСКОМ ЦРКВОМ НА КОСОВУ: Ево шта мисли о Унеску отац Сава Јањић!
Игуман манастира Високи Дечани, отац Сава Јањић написао је текст пред одлуку Извршног савета УНЕСЦО-а, који одлучује данас у Паризу о предлогу препоруке за пријем Косова у чланство те организације.
Ево шта о томе мисли човек који је свој живот посветио Цркви и Богу, али и борби за опстанак српских светиња на Косову.
"Највећа забринутост Српске Православне Цркве поводом могућег уласка Косова у УНЕСКО јесте чињеница да српска баштина на КиМ није адекватно институционално заштићена и да ће улазак Косова у ову међународну организацију дугорочно угрозити наше светиње.
То је показао недавни покушај самопрозване косовске владе да прогура нови закон о културној баштини који сву културну баштину на КИМ жели да прогласи власништвом такозване „Републике Косово“.
Десецратион оф Christian Orthodox цеметериес ин #Kosovo. #OSCE 2011 репорт, @UNESCO https://t.co/5PDXUkpA68 pic.twitter.com/DgHhbDWylN— Сава Јањиц (@SavaJanjic) Оцтобер 20, 2015
То је превазиђен концепт ауторитарних друштава и супротан је Европским принципима. Овај нацрт који је усвојила Влада Косова у априлу месецу је повучен тек на међународну иницијативу, након наших одлучних противљења.
Због тога је СПЦ не само последњих месеци, већ од почетка Бриселског процеса снажно инсистирала да се СПЦ заштити чврстим механизмима заштите који би били међународно гарантовани у оквиру Бриселског дијалога. То је тражила и Влада Србије. Било би добро да је то учинила раније, али никада није касно.
Нажалост, тзв. Косовска влада је одбила да разговара о гаранцијама у Бриселу тврдећи да је све договорено Ахтисаријевим планом.
Оваквом тврдњом тзв. Косовска влада обмањује јавност јер је Приштина још 2010. године из Устава Косова и закона уклонила свако помињање Ахтисаријевог плана, а најновији Нацрт закона о културној баштини требало је да докрајчи преостале елементе Ахтисаријевих механизама заштите на које се сада Приштина великодушно позива у свом писму УНЕСКУ.
Сербиан Orth цеметериес гиве сад бут труе пицтуре оф Kosovo's толеранце анд maturity.Only соме оф the рецент сценес pic.twitter.com/60wis7bCep— Сава Јањиц (@SavaJanjic) Оцтобер 20, 2015
У косовским законима је остало врло мало од Ахтисаријевих принципа и врло је могуће да и они ускоро буду промењени, па ће ова или нека будућа косовска влада врло брзо кренути у процес отворене албанизације српске баштине.
За УНЕСКО је штетно да једностраним приступом угрози процес дијалога на Косову и односе између заједница. Уместо да буде гарант заштите чланство Косова у УНЕСКУ, уз одбијање Приштине да да гаранције СПЦ у Бриселу, косовски евентуални пријем у УНЕСКО ће постати, парадоксално, инструмент културне репресије и наша Црква ће морати да искористи сваку прилику да документује сваки покушај институционалног насиља косовских институција, још више него до сада када смо понешто и успевали да решимо у разговору са Приштином уз међународно посредство.
За Приштину је УНЕСКО пре свега политички циљ и поен за прилично неуспелу политичку власт владајуће коалиције, а за нас је најважније како ћемо моћи да живимо на Косову и Метохији, где је после рата уништено, под садашњим политичким лидерима, 150 наших светиња и оскрнављено велики број гробаља.
Протецтион оф the @UNESCO World херитаге сите church оф Богородица Љевиска ин #Kosovo 14ц. Протецтион фром who? pic.twitter.com/kUvtrNEvfm— Сава Јањиц (@SavaJanjic) Оцтобер 19, 2015
Зато ми не говоримо као политичари, већ као они који овде живе и желе да живе у миру, али и адекватно заштићени чврстим међународним гаранцијама које ће Приштина, надамо се, морати да поштује ако буде хтела да обезбеди било какву будућност за друштво које лако може да склизне у потпуни хаос и беду.
Какав год био исход гласања у УНЕСКУ, дијалног је једини пут изласка из ове кризе јер Косово није члан ни ОЕБС-а ни Савета Европе, ни ЕУ Парламента, ни бројних других организација.
Инсистирамо на томе да се будућност Косова не може градити на институционалном и физичком насиљу против хришћанских светиња већ на поштовању закона и међународних и цивилизацијских принципа", каже Сава Јањић за Мондо.
Соме море пхотос фром Призрен ин 2004. К/Албанианс walk ин руинс анд hammering cross сигнс овер the church доор. pic.twitter.com/GpijJ9VJwg— Сава Јањиц (@SavaJanjic) Оцтобер 19, 2015