KURC NUDI REŠENJE: Ovo je pet tačaka evropske borbe protiv Islamske države (INFOGRAFIK)
Može li EU da predvodi međunarodno delovanje za borbu protiv Islamske države i zaštitu civilnog stanovništva?
Šef austrijske diplomatije Sebastijan Kurc smatra da može, ali da je za to potreban mandat od Ujedinjenih nacija.
On je za austrijski javni servis ORF izrazio nadu da će zemlje koje "imaju veće pravne mogućnosti i, pre svega, veće vojne kapacitete" još intenzivnije delovati protiv Islamske države, a da bi Austrija, prema njegovim rečima, takođe trebalo da pruži veći doprinos.
"Pored humanitarne pomoći koju pružamo žrtvama, treba da razmislimo o podršci onima koji se na terenu bore protiv terorista, eventualno zaštitnom opremom", objasnio je on. U planu, koji je nastao u kooperaciji sa Nemačkom, stoje sledeće tačke:
U skladu sa evropskom tradicijom, u korenu i ovog rešenja dominantno mesto zauzima prevencija - odnosno, raditi na uklanjanju uzroka, a to su u ovom slučaju islamski fanatizam, siromaštvo, nefunkcionalne države...
Prevencija dalje podrazumeva pomaganje lokalnim snagama da se izbore sa tim uzrocima, pre svega kroz finansijku podršku, obuku i saradnju.
Vučić: Srbija podržava evropski plan
"U potpunosti podržavamo plan od pet tačaka", kazao je Vučić, navodeći da su važne sve tačke, među kojima i one o podršci lokalnim zajednicama i zemljama tranzita.
On nije rekao da li će Srbija raditi nešto još konkretnije od onoga što sada čini kada je reč o borbi protiv IS-a, a odnosi se na bezbednosne provere.
Na kraju, tu je aktivna borba sa već postojećim faktorima čije nasilje i nelegalne aktivnosti su direktno odgovorni za nastali problem - Islamska država, kriminalci i krijumčari ljudi.
Razlog nove evropske inicijative
Danas je jasno da se iza novog "vetra u leđa" vodećih evropskih država, da se aktivnije pozabave borbom protiv Islamske države, stoji problem migranta i najveće migracije u Evropi od kraja Drugog svetskog rata.
To je ujedno i prva direktna posledica bliskoistočnog konflikta po Evropski uniju, koja je već dovela do ozbiljnog natezanje u odnosima između pojedinih država članica, naročito onih koje su pod najvećim udarcem migranta i onih koji odbijaju da podele teret.
Generalni sekretar UN Ban Ki Mun apelovao je na vlade evropskih zemalja da pokažu "saosećanje" i urade "mnogo više" kako bi okončale krizu s migrantima. On je istakao da migranti i izbeglice do Evrope preživljavaju rizičan put i da ne bi trebalo da kad stignu budu suočeni s novim izazovima.