КУРЦ НУДИ РЕШЕЊЕ: Ово је пет тачака европске борбе против Исламске државе (ИНФОГРАФИК)
Може ли ЕУ да предводи међународно деловање за борбу против Исламске државе и заштиту цивилног становништва?
Шеф аустријске дипломатије Себастијан Курц сматра да може, али да је за то потребан мандат од Уједињених нација.
Он је за аустријски јавни сервис ОРФ изразио наду да ће земље које "имају веће правне могућности и, пре свега, веће војне капацитете" још интензивније деловати против Исламске државе, а да би Аустрија, према његовим речима, такође требало да пружи већи допринос.
"Поред хуманитарне помоћи коју пружамо жртвама, треба да размислимо о подршци онима који се на терену боре против терориста, евентуално заштитном опремом", објаснио је он. У плану, који је настао у кооперацији са Немачком, стоје следеће тачке:
У складу са европском традицијом, у корену и овог решења доминантно место заузима превенција - односно, радити на уклањању узрока, а то су у овом случају исламски фанатизам, сиромаштво, нефункционалне државе...
Превенција даље подразумева помагање локалним снагама да се изборе са тим узроцима, пре свега кроз финансијку подршку, обуку и сарадњу.
Вучић: Србија подржава европски план
"У потпуности подржавамо план од пет тачака", казао је Вучић, наводећи да су важне све тачке, међу којима и оне о подршци локалним заједницама и земљама транзита.
Он није рекао да ли ће Србија радити нешто још конкретније од онога што сада чини када је реч о борби против ИС-а, а односи се на безбедносне провере.
На крају, ту је активна борба са већ постојећим факторима чије насиље и нелегалне активности су директно одговорни за настали проблем - Исламска држава, криминалци и кријумчари људи.
Разлог нове европске иницијативе
Данас је јасно да се иза новог "ветра у леђа" водећих европских држава, да се активније позабаве борбом против Исламске државе, стоји проблем мигранта и највеће миграције у Европи од краја Другог светског рата.
То је уједно и прва директна последица блискоисточног конфликта по Европски унију, која је већ довела до озбиљног натезање у односима између појединих држава чланица, нарочито оних које су под највећим ударцем мигранта и оних који одбијају да поделе терет.
Генерални секретар УН Бан Ки Мун апеловао је на владе европских земаља да покажу "саосећање" и ураде "много више" како би окончале кризу с мигрантима. Он је истакао да мигранти и избеглице до Европе преживљавају ризичан пут и да не би требало да кад стигну буду суочени с новим изазовима.