LAZANSKI OTKRIVA: EU i SAD su spremne na dogovaranje sa Rusijom samo U JEDNOM SLUČAJU!
Miroslav Lazanski, vojno-politički komentator, objašnjava zašto zapadnoevropske zemlje bar deo novca koji troše na rusku pretnju ne preusmere na borbu protiv terorizma.
Veliki vojni budžeti mogu da se prave i opravdaju samo navodnom ruskom pretnjom, jer srž je u materijalnom faktoru i zato morate da imate ozbiljnog vojnog suparnika, kako biste pravdali sopstveno postojanje, kaže za Radio Sputnjik Miroslav Lazanski.
Prava lavina terorizma sručila se na zapadnu Evropu, a krvavi danak teroristički napadi odneli su u Francuskoj, Nemačkoj, Belgiji. Predsednik Francuske Fransoa Oland rekao je da islamistička pretnja po njegovu zemlju i Evropu nikad nije bila ozbiljnija, i da je Francuska glavni neprijatelj terorista jer je kolevka ljudskih prava i demokratije.
- Islamski terorizam je stigao u Nemačku i političari su dužni da odgovore na zabrinutost javnosti povodom bezbednosti - rekao je Horst Zehofer, premijer Bavarske u kojoj su se dogodili neki od poslednjih napada.
LAZANSKI: SAD se „brane“ od Severne Koreje, a ciljaju Rusiju
Ipak, tog odgovora zasad nema. Umesto da se ozbiljnije bavi kontraterorističkim merama i izvorima terorizma, Zapadna Evropa je poslednje dve godine najviše energije, reklo bi se uzalud, potrošila na navodnu rusku pretnju i odgovor NATO-a na nju. Pritom, već dugo ignoriše pozive Rusije da se gradi jedinstven bezbednosni prostor, od Lisabona do Vladivostoka.
Miroslav Lazanski, vojno-politički komentator, za Sputnjik objašnjava zašto zapadnoevropske zemlje bar deo novca koji troše na rusku pretnju ne preusmere na borbu protiv terorizma.
- Ako je za NATO prioritet Rusija, onda se on naravno ne može jednako dobro posvetiti i borbi protiv terorizma. Sa druge strane, ako bi se Alijansa i evropske zemlje fokusirale na borbu protiv terorizma, onda bi verovatno i vojni troškovi bili manji, a te armije bi morale da se smanje, što vojno-industrijskom kompleksu ne odgovara. Što se tiče opstanka NATO-a, sa njihove tačke gledišta uvek je bolje mahati ruskom pretnjom, nego sa neka tri ISIL-ovca koji će, istina, pobiti 200 ljudi u Francuskoj ili Nemačkoj, ali pojava ISIL-a i terorizma ne može da pravda velike vojne budžete. Oni mogu da se prave i opravdaju samo navodnom ruskom pretnjom, jer srž je u materijalnom faktoru i zato morate da imate ozbiljnog vojnog suparnika, kako biste pravdali sopstveno postojanje - kaže Lazanski.
LAZANSKI: Treći svetski rat Zapada protiv Rusije počeo je mnogo pre Ukrajinske krize!
Kako kaže, Evropa nema sopstvenu spoljnu niti odbrambenu politiku, jer politiku EU diktiraju Amerikanci.
- Zato mislim da neće doći do trenutka kada će se Zapadna Evropa prenuti i okrenuti se nekom dogovaranju sa Rusima. EU i Amerikanci su spremni na dogovaranje sa Rusijom samo kada je u pitanju informacija o mogućim terorističkim udarima na teritoriji EU i SAD. Tek tada oni zovu Moskvu na neku vrstu koordinacije i kooperacije - kategoričan je Lazanski.
MIROSLAV LAZANSKI OTKRIVA: Evo šta je potrebno za uspeh vojske
On podseća i na razloge formiranja NATO-a.
- Za to postoje tri razloga — da bi Amerikanci ostali u Evropi, Nemci pod kontrolom, a Rusi izvan Evrope. Ti razlozi i danas postoje i to je još uvek moto i način funkcionisanja NATO-a. Bilo kakva teroristička pretnja neće dovesti do toga da se Evropa okrene nekoj bližoj saradnji sa Rusijom, a o tome dovoljno govori i činjenica da pojedini teroristi koji su vršili terorističke akte po ruskom Kavkazu imaju politički azil u nekim Evropskim zemljama. Kako se može govoriti o zajedničkoj borbi protiv terorizma kada su oni koji su vršili masovne terorističke akte u RF, u zemljama EU proglašeni, na neki način, političkim disidentima, maltene vođama nacionalnog otpora i nacionalnim herojima. Čim imate dvostruke aršine kada je u pitanju terorizam, nema govora o zajedničkoj borbi protiv njega - ističe Lazanski.
LAZANSKI: Rat nikada ne započinje prvim metkom, iskra rata u BiH preneta je preko Save, iz Hrvatske
Ruski vojni ekspert Anatoli Ciganok, član društvenog saveta Ministarstva odbrane Rusije, za Sputnjik ocenjuje da aktivnost NATO-a nije nimalo doprinela bezbednosti Evrope.
- NATO se zapravo ne bavi svojim poslom — problemima u vezi sa bezbednošću građana, odnosno problemima sa migrantima, već koliko god čudno zvučalo, oni kao da se bave narkomanijom. Sa druge strane, što se tiče Rusije, oni se jako ’trude‘ i bave se vojnim pitanjima. Za mene je sve ovo vrlo interesantno, jer kuda god je prošao NATO, i u Iraku i u Libiji i u Avganistanu, svuda su ostavili haos. Kada su vojevali u Avganistanu, Evropa je bukvalno postala tržište za narkotike koji su iz Avganistana stizali - kaže Ciganok.