TEŠKA NESREĆA U LESKOVCU: Sleteo kombi sa 54 ljudi, 5 životno ugroženo (FOTO)
LESKOVAC - Jutros oko 4:30 prevrnulo se vozilo s imigrantima, kada je sletelo s puta s puta Grabovnica-Niš, kod Donjih Krajinaca.
S puta je sleteo kombi "Iveco" u kome je bilo oko 54 azilanata, potvrdio je portparol Policijske uprave u Leskovcu Boban Zdravković.
On je kazao da se još uvek ne zna tačan broj osoba koje su bile u kombiju i da su svi povređeni zbrinuti u leskovačkoj Opštoj bolnici i niškom Kliničkom centru.
Direktor leskovačke Opšte bolnice Nebojša Dimitrijević kazao je da je na odeljenjima hirurgije i ortopedije zbrinuto više od 30 stranih državljana sa teškim i lakim povredama.
Ovakva nesreća se ne pamti u leskovačkom kraju. "Angažovani su svi lekari, sve službe. Povređeni se još dovoze u bolnicu", rekao je direktor Opšte bolnice Nebojša Dimitrijević. Povređeni su zbunjeni i uglavnom ne znaju u kojoj se zemlji nalaze.
"Imamo tri osobe koje su teže povređene dok se kod većine radi o lakšim povredama. Aktivirali smo skoro kompletno medicinsko osoblje i dodatno sarađujemo sa službama Doma zdravlja tako da je svima pružena prva pomoć. U kontaktu smo i sa Ministarstvom zdravlja tako da sve činimo kako bi pomogli tim ljudima", kaže Dimitrijević.
Saobraćaj na autoputu Koridora 10 između Leskovca i Niša nije bio u prekidu tokom uviđaja.
Povređeno je oko 40 ljudi od toga 20 teže, kod kojih su konstatovane povrede kičme i krvarenja u mozgu. i svi su prebačeni u leskovačku bolnicu. Pet imigranta ima povrede opasne po život.
U Niški klinički centar zbrinuto je ukupno šest ilegalnim migranata.
Od dvojice pacijenata koji su iz Leskovca nedavno prebačeni, jedan se nalazi na Klinici za ortopediju sa prelomom ruke, a drugi na Klinici za maksiofacijalnu hirurgiju. Prethodno su u Niški klinički centar zbrinuta četiri ilegalna migranta, od kojih su dvojica životno ugrožena, nalaze se na Klinici za neurohirurgiju sa teškim telesnim povredama i priključeni su na respiratore.
Druga dvojica povređenih su na Klinici za ortopediju i imaju prelome podkolenice, rekao je ranije Radovanović na konferenciji za novinare. On je dodao da je kontaktiran i Institut za javno zdravlje u Nišu kako bi se proverilo da li pacijenti boluju od nekih zaraznih bolesti koje nisu karakteristične za ovo podneblje. U skladu sa merama, ukoliko bude potrebno ti pacijenti će biti adekvatno smešteni.
Imigranti su iz Nigerije, Bangladeša i Sirije i pokušali su da se prebace preko Srbije u Mađarsku, javlja RTS.
"Na odeljenju ORL je smešteno osam pacijenata i moram da kažem da smo mi ovde postupili po pravilniku o masovnim nesrećama. Na hirurgiji je sedam pacijenata, na neurohirurgiji je šest, na otropediji četiri i na odeljenju urgentne medicine je sedam pacijenata. Šest pacijenata smo poslali za Niš a četiri za Beograd", kazao je Dimitrijević.
Načelnik hirurgije Jovica Vučković izjavio je da su svi lekari bili angažovani bez obzira da li im je bio radni dan i objašnjava da su imali velike probleme u komunikaciji sa povređenima, pošto ne znaju engleski.
Pored toga povređeni su bili bez hrane prethodna dva dana.
"Svi su pored teških povreda, bili iscprpljeni i gladni. Povređeni su spavali na stolicama na podu. Ono što mi je bilo najteže dok sam gledao pacijente nisam znao ko spava od umora, a ko je zaista teško povređen", objašnjava Vučković.
Rukovodstvo leskovačke bolnice angažovalo je i epidemiološku službu koja će takođe pratiti stanje povređenih, jer kako je rečeno dolaze iz zemalja gde su registrovane neke epidemije.
Pročitajte i: