ТЕШКА НЕСРЕЋА У ЛЕСКОВЦУ: Слетео комби са 54 људи, 5 животно угрожено (ФОТО)
ЛЕСКОВАЦ - Јутрос око 4:30 преврнуло се возило с имигрантима, када је слетело с пута с пута Грабовница-Ниш, код Доњих Крајинаца.
С пута је слетео комби "Ивецо" у коме је било око 54 азиланата, потврдио је портпарол Полицијске управе у Лесковцу Бобан Здравковић.
Он је казао да се још увек не зна тачан број особа које су биле у комбију и да су сви повређени збринути у лесковачкој Општој болници и нишком Клиничком центру.
Директор лесковачке Опште болнице Небојша Димитријевић казао је да је на одељењима хирургије и ортопедије збринуто више од 30 страних држављана са тешким и лаким повредама.
Оваква несрећа се не памти у лесковачком крају. "Ангажовани су сви лекари, све службе. Повређени се још довозе у болницу", рекао је директор Опште болнице Небојша Димитријевић. Повређени су збуњени и углавном не знају у којој се земљи налазе.
"Имамо три особе које су теже повређене док се код већине ради о лакшим повредама. Активирали смо скоро комплетно медицинско особље и додатно сарађујемо са службама Дома здравља тако да је свима пружена прва помоћ. У контакту смо и са Министарством здравља тако да све чинимо како би помогли тим људима", каже Димитријевић.
Саобраћај на аутопуту Коридора 10 између Лесковца и Ниша није био у прекиду током увиђаја.
Повређено је око 40 људи од тога 20 теже, код којих су констатоване повреде кичме и крварења у мозгу. и сви су пребачени у лесковачку болницу. Пет имигранта има повреде опасне по живот.
У Нишки клинички центар збринуто је укупно шест илегалним миграната.
Од двојице пацијената који су из Лесковца недавно пребачени, један се налази на Клиници за ортопедију са преломом руке, а други на Клиници за максиофацијалну хирургију. Претходно су у Нишки клинички центар збринута четири илегална мигранта, од којих су двојица животно угрожена, налазе се на Клиници за неурохирургију са тешким телесним повредама и прикључени су на респираторе.
Друга двојица повређених су на Клиници за ортопедију и имају преломе подколенице, рекао је раније Радовановић на конференцији за новинаре. Он је додао да је контактиран и Институт за јавно здравље у Нишу како би се проверило да ли пацијенти болују од неких заразних болести које нису карактеристичне за ово поднебље. У складу са мерама, уколико буде потребно ти пацијенти ће бити адекватно смештени.
Имигранти су из Нигерије, Бангладеша и Сирије и покушали су да се пребаце преко Србије у Мађарску, јавља РТС.
"На одељењу ОРЛ је смештено осам пацијената и морам да кажем да смо ми овде поступили по правилнику о масовним несрећама. На хирургији је седам пацијената, на неурохирургији је шест, на отропедији четири и на одељењу ургентне медицине је седам пацијената. Шест пацијената смо послали за Ниш а четири за Београд", казао је Димитријевић.
Начелник хирургије Јовица Вучковић изјавио је да су сви лекари били ангажовани без обзира да ли им је био радни дан и објашњава да су имали велике проблеме у комуникацији са повређенима, пошто не знају енглески.
Поред тога повређени су били без хране претходна два дана.
"Сви су поред тешких повреда, били исцпрпљени и гладни. Повређени су спавали на столицама на поду. Оно што ми је било најтеже док сам гледао пацијенте нисам знао ко спава од умора, а ко је заиста тешко повређен", објашњава Вучковић.
Руководство лесковачке болнице ангажовало је и епидемиолошку службу која ће такође пратити стање повређених, јер како је речено долазе из земаља где су регистроване неке епидемије.
Прочитајте и: