POBUNA ZBOG EBOLE: Lekari iz Liberije prete štrajkom
MONROVIJA - Liberijski zvaničnici zamolili su medicinske sestre i lekarske pomoćnike da se pojave sutra na poslu, jer oni usred epidemije ebole prete štrajkom, nezadovoljni mesečnom naknadom za rad u rizičnim okolnostima.
Štrajk bi u velikoj meri mogao da ugrozi borbu protiv ebole u Liberiji, jednoj od tri zapadnoafričke zemlje najteže pogođene tom infektivnom, smrtonosnom bolešću. Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, u Liberiji je zabeleženo više od 2.300 slučajeva za koje je potvrđeno ili se sumnja da su umrli od ebole, što je rekord u odnosu na ostale zemlje.
Predsednica Elen Džonson Sirlif lično je obišla centre za lečenje obolelih od ebole u glavnom gradu Monroviji i pozvala zdravstvene radnike da ostanu na svojim radnim mestima, a pomoćnik ministra zdravlja Tolbert Njensvah je podvukao da bi "to (štrajk) imalo loše i veoma negativne posledice po ljude koji boluju od ebole i po napredak koji je postignut u borbi protv nje".
Udruženje zdravstvenih radnika broji više od 10.000 članova, a Ministarstvo zdravlja je saopštilo da je samo oko 1.000 angažovano u lečenju obolelih od ebole.
Članovi Nacionalnog udruženja zdravstvenih radnika traže na postojeću mesečnu platu, koja je u proseku oko 200-300 dolara, dodatak od 700 dolara za rad u opasnim uslovima. Sadašnja mesečna nadoknada za rad u rizičnim uslovima iznosi manje od 500 dolara.
Generalni sekretar udruženja Džordž Vilijams rekao je da im se niko iz vlade nije obratio povodom zahteva, i da će, ako tako ostane do kraja dana, štrajk početi sutra.
"Naša vrata su i dalje otvorena za pregovore, i mi čekamo", rekao je Vilijams i optužio vladu da po ubrzanoj proceduri izdaje dozvole studentima medicinske škole, kako bi zamenili profesionalce u štrajku.
U epidemiji ebole do sada je umrlo 4.033 osobe, prema ciframa koje je Svetska zdravstvena organizacija objavila u petak.
Više od 400 zdravstvenih radnika inficiralo se ebolom, od čega više od polovine u Liberiji, gde je zaštitna oprema loša. U Liberiji i Sjera Leoneu umrlo je od ebole 95 zdravstvenih radnika.
Mnogi stanovnici Liberije izrazili su uznemirenost zbog najava štrajka zdravstvenih radnika, navodeći da bi on mogao da ugrozi borbu protiv ebole, u trenutku kada je međunarodna zajednica povećala svoju pomoć toj zemlji.
Kada su prvi slučajevi ebole potvrđeni u martu u Gvineji, Liberija je pristala da pomoćnom osoblju i medicinskim sestrama plaća 700 dolara mesečno za rad u rizičnim okolnostima, jer su tada bila samo dva centra za lečenje i mnogo manje zdravstvenih radnika je učestvovalo u nezi obolelih, rekao je Njensvah.
Međutim, kako se epidemija proširila, ta suma je postala preveliki teret za državu, dodao je on. Vlada je nakon toga smanjila mesečnu naknadu za rad u rizičnim okolnostima na 435 dolara za sestre i pomoćno osoblje.
Primera radi, lekari dobijaju najmanje 825 dolara mesečno za rad u rizičnim okolnostima, i njihove plate su više nego duplo veće od plata ostalih zdravstvenih radnika, rekao je Njensvah.