ПОБУНА ЗБОГ ЕБОЛЕ: Лекари из Либерије прете штрајком
МОНРОВИЈА - Либеријски званичници замолили су медицинске сестре и лекарске помоћнике да се појаве сутра на послу, јер они усред епидемије еболе прете штрајком, незадовољни месечном накнадом за рад у ризичним околностима.
Штрајк би у великој мери могао да угрози борбу против еболе у Либерији, једној од три западноафричке земље најтеже погођене том инфективном, смртоносном болешћу. Према подацима Светске здравствене организације, у Либерији је забележено више од 2.300 случајева за које је потврђено или се сумња да су умрли од еболе, што је рекорд у односу на остале земље.
Председница Елен Џонсон Сирлиф лично је обишла центре за лечење оболелих од еболе у главном граду Монровији и позвала здравствене раднике да остану на својим радним местима, а помоћник министра здравља Толберт Њенсвах је подвукао да би "то (штрајк) имало лоше и веома негативне последице по људе који болују од еболе и по напредак који је постигнут у борби протв ње".
Удружење здравствених радника броји више од 10.000 чланова, а Министарство здравља је саопштило да је само око 1.000 ангажовано у лечењу оболелих од еболе.
Чланови Националног удружења здравствених радника траже на постојећу месечну плату, која је у просеку око 200-300 долара, додатак од 700 долара за рад у опасним условима. Садашња месечна надокнада за рад у ризичним условима износи мање од 500 долара.
Генерални секретар удружења Џорџ Вилијамс рекао је да им се нико из владе није обратио поводом захтева, и да ће, ако тако остане до краја дана, штрајк почети сутра.
"Наша врата су и даље отворена за преговоре, и ми чекамо", рекао је Вилијамс и оптужио владу да по убрзаној процедури издаје дозволе студентима медицинске школе, како би заменили професионалце у штрајку.
У епидемији еболе до сада је умрло 4.033 особе, према цифрама које је Светска здравствена организација објавила у петак.
Више од 400 здравствених радника инфицирало се еболом, од чега више од половине у Либерији, где је заштитна опрема лоша. У Либерији и Сјера Леонеу умрло је од еболе 95 здравствених радника.
Многи становници Либерије изразили су узнемиреност због најава штрајка здравствених радника, наводећи да би он могао да угрози борбу против еболе, у тренутку када је међународна заједница повећала своју помоћ тој земљи.
Када су први случајеви еболе потврђени у марту у Гвинеји, Либерија је пристала да помоћном особљу и медицинским сестрама плаћа 700 долара месечно за рад у ризичним околностима, јер су тада била само два центра за лечење и много мање здравствених радника је учествовало у нези оболелих, рекао је Њенсвах.
Међутим, како се епидемија проширила, та сума је постала превелики терет за државу, додао је он. Влада је након тога смањила месечну накнаду за рад у ризичним околностима на 435 долара за сестре и помоћно особље.
Примера ради, лекари добијају најмање 825 долара месечно за рад у ризичним околностима, и њихове плате су више него дупло веће од плата осталих здравствених радника, рекао је Њенсвах.