Libija poziva na hitnu međunarodnu intervenciju
Novoizabrani libijski parlament uputio je apel Ujedinjenim nacijama za intervencijom kako bi se zaustavilo širenje ratnih operacija povezanih sa paravojnim formacijama čije je delovanje dovelo zemlju do stepena nasilja neviđenog od svrgavanja pukovnika Gadafija 2011. godine.
"Međunarodna zajednica mora hitno da interveniše kako bi se zaustavilo stradanje civila", rekao je libijski premijer Abu Bakr Bira. Pozivi za pomoć stižu iz mnogih libijskih frakcija, no ostalo je nejasno očekuje li premijer mirovnu misiju ili neku drugu vrstu pomoći.
Misije Ujedinjenih nacija zajedno sa mnogim drugim međunarodnim organizacijama zatvorile su svoja vrata usled najnovijih libijskih previranja. UN je predložio zaraćenim stranama da održe mirovne pregovore, ali nema naznaka da bi bilo koja strana mogla popustiti usled krvoprolića.
Nasilje koje se polako povećava sve od pada Gadafija kulminiralo je u julu kada su islamske milicije iz obalnog grada Misrate započele ofanzivu za osvajanje luke u Tripoliju koja se nalazi pod nadzorom milicije Zintan.
Kako piše Advance, miliciju Zintan predvodi bivši oficir libijske ratne mornarice Mukhtar Kalifah Šahub, a trenutno je to jedna od najjačih milicija na području Libije koja kontroliše područje od grada Zintana, na zapadu zemlje, do Tripolija.
Neki analitičari smatraju kako se radi o napadu koji je nastao kao posledica islamističkih neuspeha na poslednjim parlamentarnim izborima, kao i pokušaju da se zaustavi kampanja za isterivanje islamskih milicija iz zemlje predvođena bivšim oficirom Šahubom.
U odvojenom glasanju libijski parlament izglasao je zakon prema kojem bi se sve milicije trebalo da se raspuste i integrišu u vojne i redarstvene snage. Do sada se libijski zakonodavac koristio milicijama kako bi održao mir na spornim područjima. Doduše ostaje poprilično nejasno na koji način će se tačno sprovesti taj zakon budući da su libijske milicije brojne i znatno snažnije od libijske krhke vlade, regularnih vojnih snaga i policije.
Moguća vojna intervencija Egipta i Alžira
Istovremeno Egipat i Alžir razmatraju mogućnost vojne intervencije u Libiji kako bi sprečili jačanje boraca Islamske države što obe zemlje smatraju najvećom pretnjom vlastitoj sigurnosti.
Alžirski predsednik Abdelaziz Buteflika u alžirskom glasniku Al-Watan izneo je bojazan zbog pretnji na istočnoj strani granice i istaknao kako je "spreman započeti rat protiv libijskih i regionalnih džihadista"
Predsednik egipatskog ustavnog odbora Amr Musa izjavio je kako je situacija u Libiji izvor velike zabrinutosti za Egipat podjednako kao i za ostale zemlje koje graniče sa Libijom i istakao kako mini države, milicije i ekstremističke frakcije u Libiji predstavljaju "ozbiljnu prijetnju za Egipat". Pozvao je i na javnu raspravu kako bi se "podigla svesnost javnog mnjenja o stepenu opasnosti koje stanje u susednoj Libiji predstavlja za zemlju", kako bi se dobila potrebna podrška javnosti za osiguravanje egipatskog prava na samoodbranu.
Samo prošle nedelje usled borbi različitih libijskih frakcija ubijena su dvadeset i tri egipatska državljana, dok se u Libiji trenutno nalazi 1,6 miliona egipatskih državljana od kojih su hiljade samo u poslednjih nekoliko dana evakuirane nazad u Egipat.