Либија позива на хитну међународну интервенцију
Новоизабрани либијски парламент упутио је апел Уједињеним нацијама за интервенцијом како би се зауставило ширење ратних операција повезаних са паравојним формацијама чије је деловање довело земљу до степена насиља невиђеног од свргавања пуковника Гадафија 2011. године.
"Међународна заједница мора хитно да интервенише како би се зауставило страдање цивила", рекао је либијски премијер Абу Бакр Бира. Позиви за помоћ стижу из многих либијских фракција, но остало је нејасно очекује ли премијер мировну мисију или неку другу врсту помоћи.
Мисије Уједињених нација заједно са многим другим међународним организацијама затвориле су своја врата услед најновијих либијских превирања. УН је предложио зараћеним странама да одрже мировне преговоре, али нема назнака да би било која страна могла попустити услед крвопролића.
Насиље које се полако повећава све од пада Гадафија кулминирало је у јулу када су исламске милиције из обалног града Мисрате започеле офанзиву за освајање луке у Триполију која се налази под надзором милиције Зинтан.
Како пише Адванце, милицију Зинтан предводи бивши официр либијске ратне морнарице Мукхтар Калифах Шахуб, а тренутно је то једна од најјачих милиција на подручју Либије која контролише подручје од града Зинтана, на западу земље, до Триполија.
Неки аналитичари сматрају како се ради о нападу који је настао као последица исламистичких неуспеха на последњим парламентарним изборима, као и покушају да се заустави кампања за истеривање исламских милиција из земље предвођена бившим официром Шахубом.
У одвојеном гласању либијски парламент изгласао је закон према којем би се све милиције требало да се распусте и интегришу у војне и редарствене снаге. До сада се либијски законодавац користио милицијама како би одржао мир на спорним подручјима. Додуше остаје поприлично нејасно на који начин ће се тачно спровести тај закон будући да су либијске милиције бројне и знатно снажније од либијске крхке владе, регуларних војних снага и полиције.
Могућа војна интервенција Египта и Алжира
Истовремено Египат и Алжир разматрају могућност војне интервенције у Либији како би спречили јачање бораца Исламске државе што обе земље сматрају највећом претњом властитој сигурности.
Алжирски председник Абделазиз Бутефлика у алжирском гласнику Al-Watan изнео је бојазан због претњи на источној страни границе и истакнао како је "спреман започети рат против либијских и регионалних џихадиста"
Председник египатског уставног одбора Амр Муса изјавио је како је ситуација у Либији извор велике забринутости за Египат подједнако као и за остале земље које граниче са Либијом и истакао како мини државе, милиције и екстремистичке фракције у Либији представљају "озбиљну пријетњу за Египат". Позвао је и на јавну расправу како би се "подигла свесност јавног мњења о степену опасности које стање у суседној Либији представља за земљу", како би се добила потребна подршка јавности за осигуравање египатског права на самоодбрану.
Само прошле недеље услед борби различитих либијских фракција убијена су двадесет и три египатска држављана, док се у Либији тренутно налази 1,6 милиона египатских држављана од којих су хиљаде само у последњих неколико дана евакуиране назад у Египат.