LICEMERJE: Novinarima plaćeno da napadaju državu!
Insistiranje da se objave državni ugovori sa „Etihadom“, koje je proteklih meseci poteklo od dve nevladine organizacije i stvorilo pritisak na Vladu da ipak javno pokaže ugovor i demantuje maliciozne tekstove koji su plasirani u medijima, dobilo je svoj epilog - u pitanju su BIRN i CINS, nevladine organizacije čiji je „istraživački“ rad finansiran stranim kapitalom.
Balkanska novinarska istraživačka mreža (BIRN) i Centar za istraživačko novinarstvo (CINS) su nevladine organizacije koje su za projekat pod nazivom „Jačanje medijskih sloboda u Srbiji“ dobile 110.000 evra od stranih ulagača.
Detalji njihovih dogovora nisu poznati, jer ove organizacije odbijaju da pokažu istu odgovornost i da svoje ugovore prikažu javnom mnjenju. Iako je reč o nevladinim organizacijama, a ne o javnim institucijama, pozivanje na istu vrstu odgovornosti je opravdano činjenicom da su ove agencije vršile pritisak na državu da otvori ugovor, iako to nije nigde u svetu praksa i svi državni ugovori spadaju u domen poslovne tajne.
Objavljivanje ugovora sa Etihadom, koje je isprovocirano neistinitim tekstovima o šteti koja je nanesena građanima Srbije, je otklonilo sumnje u reči Vlade Srbije i pokazalo da je taj ugovor jedan od ekonomski najisplativijih rešenja koje je Srbija našla u proteklih 20 godina. BIRN i CINS su jasno pokazale nameru da srozaju ugled države i unište ceo poslovni ambijent. Da bi dokazala da su tekstovi o štetnosti ugovora potpuno isfabrikovani, Vlada Srbije je, suprotno njihovim očekivanjima, ipak objavila ugovor sa Etihadom i stavila tačku na višemesečnu aferu koja je veštački stvorena. Samim tim, postavlja se pitanje koji je motiv za lažno optuživanje države?
Odgovor na to pitanje nismo dobili, jer se i BIRN i CINS kriju iza politike svojih organizacija da drže u tajnosti svoje poslovne dogovore.
Za razliku od nekih ranijih agencija i organizacija, koje su izvlačile novac iz domaćih i stranih fondova, i nisu plaćale dažbine prema državi, pa su bile brzo sankcionisane, danas je novi trend da se državi uplate dobrinosi i porezi i da se tako uspešno godinama provlače ispod radara, neometano funkcionišući bez ikakvog znanja o motivima i poreklu finansiranja pojedinih organizacija.
I BIRN i CINS smatraju da je jedino što državu i javnost treba da interesuje je izmirivanje obaveza prema Srbiji, a da ugovori koji se sklapaju iz stranih investicionih fondova i nepoznatih ulagača sasvim opravdano spadaju u polje tajne poslovne politike, čak i kada je predmet njihovog rada sama država. Ove agencije otvoreno napadaju državu tražeći da pokaže državne ugovore, a sami ne žele da otkriju svoje partnere i pozadinu svojih motiva.
Direktorka BIRN Srbije Dragana Obradović ističe da njihovo bavljenje ugovorima sa Arapima nije politički motivisano i da su se ugovorom o Etihadu bavili zato što su pre šest meseci došli u posed nacrta ugovora. Ipak, na pitanje zašto se na isti način ne bave ugovorom sa Fijatom, odgovara da im to nije u žiži interesovanja. Budući da su oba ugovora aktuelna i da utiču na sadašnju ekonomsku situaciju Srbije, vrlo je diskutabilno zbog čega je BIRN odlučio da istražuje Etihad, ali ne i Fijat. S obzirom da je ugovor sa Fijatom sklapala bivša vlast, strani kapital i detalji finansiranja BIRNA i CINS-a daju prostor za mnoge zaključke.