LIDERI NORMANDIJSKE ČETVORKE: Od danas povlačenje lakog naoružanja
Lideri Normandijske četvorke (Rusija, Francuska, Nemačka i Ukrajina) očekuju da će povlačenje lakog naoružanja, kalibra ispod 100 milimetara, početi danas u istočnoj Ukrajini, izjavio je francuski predsednik Fransoa Oland.
"Razgovarali smo o sigurnosnim pitanjima na istoku Ukrajine, tako da povlačenje lakog naoružanja može početi ujutro", rekao je Oland, posle samita o rešavanju sukoba u Ukrajini, održanom u Parizu.
Lideri četvorke su postigli sporazum da Donbas dobije specijalan status, dan posle održavanja izbora. Oland je rekao da će taj status prvi biti privremen, a zatim trajan.
Nemačka kancelarka Angela Merkel je rekla da nijedna od strana nije u potpunosti primenila odredbe sporazuma Minsk2.
"Situacija u Debalčevu podriva proces, jer tamo još uvek nema povlačenja ni teškog naoružanja. Ipak, postoji napredak, strane su se sastale na pola puta", ocenila je Merkelova.
U Parizu je dogovoreno da se ministri spoljnih poslova Normandijske četvorke sastanu u novembru, kako bi razgovarali o napretku u primeni postigutih sporazuma.
Oland je ocenio da je "Normandijski format" ispravan format, koji omogućava da se krene napred u smirivanju ukrajinske krize.
Oland je kazao da će lokalni izbori u Ukrajini, planirani za oktobar, biti odloženi za sledeću godinu.
On je najavu demonstranata da održe izbore u drugom terminu ocenio kao kršenje mirovnog sporazuma, dodajući da izbori moraju biti održani u skladu sa ukrajinskim izbornim zakonom.
Oland i Merkel su naveli da su lideri četvorke odlučili da se usvoji novi izborni zakon u Ukrajini, kako bi izbori mogli da budu održani 90 dana posle predviđenog datuma.
Porošenko oseća oprezan optimizam posle razgovora u Parizu
Petro Poršenko izjavio je da oseća "oprezan optimizam" nakon razgovora sa liderima Rusije, Francuske i Nemačke u Parizu o mirovnom prerocesu u Ukrajini.
"Osećam oprezan optimizam povodom rezultata (razgovora)", rekao je Porošenko.
On je rekao da bi sukob mogao da bude okončanm tek kada "i poslednji deo ukrajinske teritorije bude oslobođen".
Pre početka zvaničnog sastanka četvoro zvaničnika popili su kafu na terasi Jelisejske palate, navedeno je iz okruženja francuskog predsednika.
Poslednji sastanak u ovom sastavu na temu Ukrajine održan je u februaru u Minsku, kada su pregovori trajali 17 sati.
Oland je u šali poručio svom ukrajinskom kolegi Porošenku da sada neće provesti celu noć na pregovorima.
Od prvog sastanka 6. juna 2014. u Normandiji da pokušaju da reše krizu koja je izazvala najgore tenzije između Rusije i Zapada od Hladnog rata, četiri lidera su se u istom formatu sastali još dva puta.
Ukrajina smatra da treba žuriti i raditi na najvišem nivou da bi se podstaklo da sporazum Minsk dva bude u potpunosti sproveden do kraja decembra.
Sporazumi iz Minska koji su zaključili isti sagovornici 12. februaru u glavnom gradu Belorusije imaju za cilj da okončaju sukob između proruskih pobunjenika i ukrajinske vojske.
Zbog ukrajinskog sukoba izolovana je Rusija koju zapad i Ukrajina opužuju da šalje vojnike i oružlje kao podršku pobunjenicima na istoku zbog čega joj je zapad uveo teške sankcije.
Kijev strahuje da bi Moskva mogla da iskoristi sirijsku krizu da skrene pažnju sa Ukrajine i da bi zapadne zemlje mogle da ublaže sankcije ako sarađuju sa Rusijom po drugim pitanjima.
Jedan francuski diplomata je naveo da je stav francuske da treba ukinuti sankcije Rusiji samo ako se sprovede sporazum iz Minska i da taj stav dele i Nemačka i Evropska unija.